Veda

Sopečnú aktivitu na Venuši odhalili Magellanove snímky

(CNN) Keď sa vedci nedávno bližšie pozreli na archívne snímky povrchu Venuše, objavili niečo nové: dôkazy o sopečnej činnosti na „dvojičke“ Zeme.

Sonda NASA Magellan snímky zachytila ​​začiatkom 90. rokov minulého storočia, keď obiehala nášho najbližšieho planetárneho suseda, ktorý je veľkosťou a zložením podobný Zemi.

Nová analýza perspektívy orbiteru v oblasti blízko Venušského rovníka odhaľuje sopečný otvor, ktorý zmenil tvar a výrazne sa zväčšil počas osemmesačného obdobia.

Podľa výskumníkov predstavujú zábery prieduchu prvý priamy geologický dôkaz nedávnej sopečnej aktivity na povrchu Venuše. Štúdia s podrobnými zisteniami bola zverejnená v stredu v časopise VedaA bola predstavená na 54. konferencii o lunárnej a planetárnej vede v The Woodlands v Texase.

Toto vykreslenie poskytuje 3D perspektívu sopky Maat Mons na Venuši.

Misia Magellan sa stala prvou misiou na fotografovanie celého povrchu Venuše predtým, ako sa kozmická loď v roku 1994 úmyselne ponorila do horúcej, toxickej atmosféry planéty, aby zozbierala konečný súbor údajov. Ale v priebehu desiatich rokov bude na Venušu smerovať flotila nových misií, vrátane VeritasMisie Venus Emissions, Radioscience, InSAR, Topography a Spectroscopy.

aktívna sopečná krajina

Orbiter použije svoje prístroje na odhalenie záhad, prečo je planéta veľkosti Zeme pokrytá vulkanickými pláňami a pokrytá nehostinnou atmosférou.

„Výber misie VERITAS zo strany NASA ma inšpiroval hľadať nedávnu sopečnú aktivitu v údajoch Magellan,“ uviedol vo vyhlásení vedúci autor štúdie Robert Herrick, profesor výskumu na University of Alaska Fairbanks a člen vedeckého tímu VERITAS.

„Naozaj som nečakal, že budem úspešný, ale asi po 200 hodinách manuálneho porovnávania snímok z rôznych Magellanových orbiterov som našiel dva snímky tej istej oblasti s odstupom ôsmich mesiacov, čo naznačuje geologické zmeny spôsobené erupciou, ktorú sme videli.“

READ  Veľký satelit na pozorovanie oceánov - Copernicus Sentinel-6 - bude uvedený do života!

Herrick si všimol zmeny na snímkach Etla Regio, domova dvoch najväčších sopiek Venuše, nazývaných Oza Mons a Maat Mons. Obidve sú podobné najväčším sopkám Zeme, povedal Herrick, ale keďže majú nižšie svahy, dve venušské sopky sú viac rozložené.

Mapa znázorňujúca oblasť skúmanú na sopečnú aktivitu, ku ktorej došlo počas ôsmich mesiacov počas misie Magellan.

Pozorovali, že sopečný otvor na severnej strane kopulovitého vulkánu, ktorý bol súčasťou Maat Mons, sa medzi februárom a októbrom 1991 zmenil.

Magellanov obraz prieduchu z februára ukázal kruhový prieduch s rozlohou menej ako 1 štvorcovú míľu (2,2 štvorcových kilometrov) so strmými vnútornými stenami a oblasťami vypustenej lávy na svahoch.

O osem mesiacov neskôr kozmická loď urobila ďalší obrázok, ktorý ukázal úplne iný prieduch, ktorý vyzeral zdeformovaný, takmer zdvojnásobil veľkosť a takmer po okraj sa naplnil lávovým jazerom.

Aj keď sa zdá, že rozdiel je zrejmý, tieto dva obrázky boli nasnímané z opačných uhlov a perspektív a v oveľa nižšom rozlíšení ako obrázky nasnímané kamerami na palube kozmickej lode dnes.

Údaje o nadmorskej výške (vľavo) a snímky sopečných prieduchov, ktoré urobil Magellan (vpravo), ukazujú sopečnú aktivitu na Venuši.

3D mapovanie Venuše

Herrick spolupracoval so Scottom Hensleym, projektovým vedcom pre Veritas v laboratóriu Jet Propulsion Laboratory NASA v Pasadene v Kalifornii, aby zistil, čo by mohlo spôsobiť zmeny.

„Len niektoré zo simulácií sa zhodujú so snímkami a najpravdepodobnejším scenárom je, že počas Magellanovej misie došlo na povrchu Venuše k vulkanickej aktivite,“ povedal Hensley. „Hoci je to len jeden dátový bod pre celú planétu, potvrdzuje to, že existuje moderná geologická aktivita.“

Vedci sa domnievajú, že prúd lávy, ktorý Magellan videl v roku 1991, bol podobný tomu, ktorý uvoľnila erupcia Kilauea v roku 2018 na Havaji.

READ  Spojené štáty americké chcú pristáť na Mesiaci s japonským astronautom

Herrick povedal: „Hľadalo sa ihlu v kope sena bez záruky, že tam bola.“ „Nájsť takú zmenu, ktorú by bolo možné objektívne potvrdiť, bolo absolútne prekvapujúce. Boli sme si istí, že Venuša je vulkanicky aktívna, ale nevedeli sme, že erupcie sa vyskytujú každých pár mesiacov, rokov, Vyskytujú sa raz za 10 000 rokov, častejšie alebo nie.“ Všetky možnosti by mohli zodpovedať existujúcim údajom. Ak nebudeme mať neuveriteľné šťastie, teraz vieme, že frekvencia je každých pár mesiacov podobná rodine veľkých čadičových vnútrodoskových sopiek, ako sú Havaj, Galapágy, Kanárske ostrovy atď.“

Počítačom vytvorený 3D obraz Maat Mons ukazuje, ako sa sopky a lávové prúdy šíria stovky kilometrov po členitých pláňach.

Aj keď je možné, že zemetrasenie spôsobilo zrútenie stien sopečného prieduchu, vedci sa domnievajú, že takáto činnosť mohla spustiť aj sopečnú erupciu.

Sopky fungujú ako okná do vnútra planéty a pomáhajú vedcom pochopiť, aké faktory ovplyvňujú schopnosť sveta byť obývateľný. Misie ako VERITAS pomôžu vedcom lepšie porozumieť Venuši, ako to urobil Magellan pred desiatkami rokov.

Nová misia bude vybavená radarom na vytvorenie globálnej 3D mapy Venuše a získania podrobností o zložení jej povrchu, gravitačnom poli a o tom, čo sa stalo v minulosti planéty.

„Venuša je záhadný svet a Magellan ukázal toľko možností,“ uviedla vo vyhlásení Jennifer Whittenová, zástupkyňa hlavného výskumníka Veritas a odborná asistentka vied o Zemi a životného prostredia na Tulane University v New Orleans. „Teraz, keď sme si celkom istí, že planéta zažila sopečnú erupciu len pred 30 rokmi, toto je len malá ukážka neuveriteľných objavov, ktoré VERITAS urobí.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close