Slováci posielajú do vyraďovacej fázy Lotyšsko

Intenzita z oboch strán bola evidentná z poklesu puku. Dôležitý prvý gól v závere prvej tretiny strelila slovenská presilová hra, ktorá prekonala tesnú kontrolnú atmosféru.

Slováci boli 6 proti 4 s blížiacim sa neskorým trestom pre Lotyšsko a hromadili sa odrazu okolo Berginsovho bránkoviska, až kým Ciernik napokon v čase 17:52 nepremenil svoj druhý gól v zápase.

Vo všeobecnosti bola penalta pre Lotyšov v Monctone svetlým bodom. Bol to ich prvý gól v presilovej hre na turnaji po tom, čo v predchádzajúcich troch zápasoch využili výhody siedmich hráčov.

V druhej tretine Messer takmer zdvojnásobil náskok svojho tímu, keď rýchlo napálil puk od pravej žrde Perginsa. Prvý hráč Montrealu Canadiens z roku 2022 trafil opačnú žrď pri presilovej hre, pričom do konca zostávalo sedem a pol minúty.

Pri rovnakej mužskej prevahe Slovenska mal Dans Lokmelis skvelú šancu na vyrovnanie pri krátkom brejku, Cajan však v pohode zabral päť jamiek a Lulea vyrazil forhendový úder.

„Na stretnutí pred zápasom sme povedali, že číslo 11 z Lotyšska je ich najlepším hráčom,“ povedal Gajan. „Ale bol som sebavedomý. Myslím, že mi trafil pádlo. Takže to nebolo ako tvrdý zákrok.“

Kajan opäť odpovedal, keď sa Dukurs pokúsil predčasne v lotyšskej presilovej hre zaseknúť puk za jeho ľavú lapačku. Lotyši si v druhej tretine udržali náskok 16:6 na strely, no nemali čo ukázať.

Tesne po šiestich minútach tretej tretiny ostal omráčený lotyšský reprezentant Niks Fenenko, keď ho strela Simona Nemca vysoko zasiahla. Ale ako ostatní jeho spoluhráči, aj Fenenko tam zostal a bojoval ďalej.

Simon Nemec dal Slovensku priestor na oddych prvým gólom na MS juniorov o 9:03. Zosnulý kapitán prešiel po pravej strane cez modrú čiaru Lotyšska, prebral peknú prihrávku krížom cez ľad od Masera a strelou k vzdialenejšej žrdi vyrazil.

READ  Nasadenia žien sa na Open prevalili, keď Medvedev čelí testu Kyrgios

„Mali sme pár dobrých zblokovaných striel v našom pásme a potom som sa vrútil do O-zóny,“ povedal Mezar. „Videl som, ako Simon mieri od modrej čiary priamo na sieť a prihral som mu. Vedel, čo má s pukom robiť, a tak šiel do siete.“

Lotyšský tréner Artis Abols si odvolal oddychový čas a po štyroch minútach stiahol Persinsa o korčuliara navyše. To sa mu nevyplatilo, keďže v čase 17:03 trafil Maser do prázdnej brány. Sandis Vilmanis trafil žrď o necelé dve minúty neskôr, ale to bolo tak blízko, ako by Lotyšsko mohlo byť.

„Nemám rešpekt k našim chalanom,“ povedal lotyšský asistent kapitána Martins Lavins. „Bojovali, ako len mohli. Všetci prišli skrátka. Ale taký je život.“

Hodas na zápas s Nemeckom alebo Rakúskom vo vyraďovacej časti povedal: „Nemôžeme povedať, že sú to zlé tímy. Sú to naozaj dobré tímy. Určite to budú ťažké zápasy. Myslím si však, že by sme ich mali poraziť.“

Slovensko na svetovom turnaji juniorov ešte nikdy neprehralo s Lotyšskom. Pre Slovensko to bolo 27. decembra 2005 ôsme víťazstvo. Skóre je však vo všeobecnosti tesné. Všetky štyri predchádzajúce stretnutia rozhodli dva alebo menej gólov, vrátane výhry Slovenska 3:2 na MS juniorov 2022 na gól Mateja Koslića.

Slovenský útočník Robert Bago vynechal zápas s Lotyšskom. Za krosčekový incident v závere zápasu Slovenska proti Američanom bol suspendovaný na jeden zápas.