Hlavné správy

Slováci žijúci v zahraničí čelia počas sobotňajších volieb nečakaným problémom

Cieľom bolo zabrániť volebným nekalým praktikám.

Keďže slovenským voličom nebolo v prezidentských voľbách umožnené voliť poštou, tí, ktorí žijú v zahraničí, sa museli vrátiť a voliť osobne. Na to, aby mohli voliť, mali stačiť ich pasy a čestné vyhlásenie potvrdzujúce trvalý pobyt v inej krajine.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Keď však išli voliť, mnohí čelili nečakaným problémom. Denná správa Denníka.

Niekedy majú Slováci žijúci v zahraničí pasy a čestné vyhlásenia, aj keď ich volebná komisia zapíše do zoznamu voličov, iní také šťastie nemajú. Komisia sa pokúsila overiť ich dokumenty na príkaz ministerstva vnútra, čo viedlo k dlhému niekoľkohodinovému oneskoreniu.

Podľa odborníka na volebné právo Mareka Domina žiadny zákon takýto prístup nevyžaduje a komisie to robiť nemali.

Na Slovensku neexistuje elektronická matrika potvrdzujúca trvalý pobyt. Jediný spôsob, ako to urobiť, je zavolať na register obyvateľov v Banskej Bystrici. Keďže komisie po celej krajine v sobotu označili toto jedno miesto, v rade bolo rušno, takže sa nevedelo, kedy a či vôbec budú informácie dostupné.

Reportérka súkromnej TV Markíza Martina Töroková na sociálnej sieti uviedla, že zavolanie do matriky zvyčajne trvá 20 až 45 minút.

Cieľom je podľa odborníka zabrániť volebným podvodom, aby človek nevolil dvakrát; Raz pomocou občianskeho preukazu a potom pasu.

Podľa šéfa štátnej volebnej komisie Eduarda Bardu sa skutočne našli ľudia, ktorí to skúsili napriek tomu, že majú trvalý pobyt na Slovensku. Súčasné usmernenia vychádzajú zo situácie v prezidentských voľbách v roku 2014, keď mnohí voliči mohli voliť dvakrát. Barda tiež uviedol, že linky budú posilnené pred druhým kolom 6. apríla. Informuje TASR Newswire.

READ  Nevyhnutné je parlamentné zastúpenie slovenských Maďarov

V auguste 2022 vláda Eduarda Hegera povolila hlasovanie poštou. Vláda vtedy schválila a do parlamentu predložila novelu. Novela a ďalšie potrebné zmeny však nakoniec neprešli.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close