Hlavné správy

Slováci zvolili prvú prezidentskú nástupkyňu. Očakáva sa, že vyhrá spojenec populistického premiéra

Slováci v sobotu hlasovaním zvolili nástupkyňu Zuzany Čaputovej, prvej prezidentky krajiny a vernej podporovateľky susednej Ukrajiny v boji proti dvojročnej ruskej invázii. O druhý mandát sa neusiloval.

Peter Pellegrini, blízky spojenec slovenského populistického premiéra Roberta Fica, je často považovaný za favorita vo formálnom súboji o prezidenta. Vedie pole deviatich kandidátov v prvom kole prezidentských volieb, aby sa stal šiestou hlavou štátu od získania nezávislosti Slovenska v roku 1993 po rozdelení Československa na dve časti.

Hlasovanie sa končí o 21:00 GMT a výsledky sa očakávajú v nedeľu.

Ak žiadny kandidát nezíska väčšinu, dvaja najlepší z kandidátov postúpia do druhého kola volieb 6. apríla.

Pellegrini (48), ktorý podporuje silnú úlohu štátu, vedie ľavicovú stranu Hlas, ktorá v parlamentných voľbách 30. septembra skončila na treťom mieste. Jeho strana sa pridala k Ficovej ľavicovej strane Smar (Smer) a ultranacionalistickej Slovenskej národnej strane do vládnej koalície. Nová vláda okamžite zastavila dodávky zbraní Ukrajine.

Jeho hlavným rivalom je bývalý minister zahraničia Ivan Korčok (59), prozápadný kariérny diplomat.

„Z môjho pohľadu som urobil všetko, čo som mohol,“ povedal Gorkoc v sobotu po odovzdaní hlasu v meste Senek neďaleko hlavného mesta Bratislavy. „

Korčok pôsobil aj ako veľvyslanec v USA a Nemecku a výrazne podporuje členstvo Slovenska v EÚ a NATO.

Väčšina prieskumov verejnej mienky predpovedá Pellegrinimu tesné víťazstvo v prvom kole.

Tretí by mal skončiť Stepan Harabin (66), bývalý minister spravodlivosti a sudca, ktorý sa otvorene postavil na stranu Ruska vo vojne proti Ukrajine.

Ďalšími významnými kandidátmi sú Ján Kubiš, ďalší bývalý minister zahraničia a kariérny diplomat, či krajne pravicový líder Marian Kotleba.

READ  Depos rozširuje partnerstvo so slovenským olympijským a športovým tímom Marketing a dcérskymi spoločnosťami

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close