Zábava

Slovenská filmová produkcia dosiahne v roku 2022 v čase postpandemického boomu rekordy

– V roku 2022 došlo k výraznému oživeniu slovenského filmového priemyslu s 50 kinoprodukciami – výrazné zlepšenie oproti predchádzajúcim rokom.

Nočná Siréna Jedna z najvyšších slovenských väčšinových inscenácií roku 2022 od Teresy Nvotovej

Napriek reziduálnym dopadom pandémie bol podľa posledných správ rok 2022 svedkom úspešného oživenia slovenského filmového priemyslu. Rok sa začal v tieni pandémií vyvolaných obmedzení, no s ich postupným odstraňovaním prešla kultúrna scéna na Slovensku pozoruhodnou renesanciou. Divadlá, galérie a koncertné sály opäť otvorili svoje brány, čím odštartovali oživenie kultúrnej činnosti, ktorá začala znovu získavať svoje predpandemické základy.

Je príznačné, že oživenie zaznamenala aj filmová produkcia a distribúcia a diváci kín neustále, aj keď spočiatku opatrne, rástli. Pandémia zmenila preferencie divákov pre domácu konzumáciu filmov, ale šialenstvo po veľkej obrazovke zostalo silné (čítať správy).

(Článok pokračuje nižšie – Obchodné informácie)

sunnysideofthedoc_register_2024_innerMai

Filmová produkcia dosiahla rekord v roku 2022 s 50 slovenskými filmami vyrobenými pre kiná. To predstavuje výrazný nárast zo 44 filmov vyrobených v roku 2019 a nižší počet 28 a 26 v roku 2020 a 2021. Tieto čísla zahŕňajú 28 hraných filmov, 20 dokumentárnych filmov a 2 animácie. Z 28 hraných hraných filmov bolo 15 úplne alebo prevažne slovenskej produkcie obeťou [+see also:
film review
trailer
interview: Michal Blaško
film profile
]
, Balada o Bearkeyovi [+see also:
film review
trailer
film profile
]
A Nočná Siréna [+see also:
film review
trailer
interview: Tereza Nvotová
film profile
]
K menšinovým koprodukciám patrí aj český kandidát na Oscara Poďme [+see also:
film review
trailer
interview: Petr Vaclav
film profile
]
, Arved a sci-fi dráma Bežné zlyhania [+see also:
film review
trailer
interview: Cristina Grosan
film profile
]
. Z 20 celovečerných dokumentov bolo 11 100% alebo majoritnej slovenskej produkcie (Denis Doprovodas cirkvi [+see also:
trailer
film profile
]
A Mira Erdevicis Odísť zostať [+see also:
film review
film profile
]
okrem iného) a 9 sú menšinové vedľajšie produkty Igor Ivankos Slabá pamäť [+see also:
film review
trailer
interview: Igor Ivanko
film profile
]
A Lucy KráľovejKriticky uznávaný experimentálny dokument Kód hrobu [+see also:
film review
trailer
interview: Lucie Králová
film profile
]
. Väčšina produkcií bola v štandardnom rozpočte pre európsku kinematografiu, veľmi drahý film Cestujte do svojej krajiny [+see also:
film review
trailer
film profile
]
(3 854 008 EUR) a lacnejšie, Kozy (2 000 €).

Slovenské firmy zaznamenali značné úspechy pri získavaní financií prostredníctvom európskych programov ako Eurimages a Kreatívna Európa – MEDIA. Podporených bolo päť slovenských projektov a slovenské firmy v projekte MEDIA získali rekordnú sumu 1 830 472,38 €. Nová dynamika priemyslu zaznamenala vzostup začínajúcich filmárov, pričom štrnásť celovečerných filmov režírovali prvorežiséri. Väčšina týchto filmov je 100% alebo väčšinová slovenská produkcia.

Z hľadiska externého financovania mali slovenské firmy veľmi úspešný rok v rámci programu Kreatívna Európa s podporou 2 595 885,28 eur, čo je najvyššia suma od zaradenia Slovenska do programu. Z toho 1 830 472,38 € bolo zakúpených z podprojektu MEDIA. Ďalších trinásť organizácií dostalo spolu 765 412,90 eur na projekty európskej spolupráce v podprograme Kultúra.

Ďalší úspech zaznamenal Eurimages, kinematografický fond Rady Európy a jediný európsky fond podporujúci nadnárodné koprodukcie celovečerných filmov. V roku 2022 sa o podporu z Eurimages uchádzalo 14 slovenských projektov, z ktorých päť uspelo. Tie obsahujú Ivan Zachariášs Koniec svetazískala podporu 276 000 eur, a Ivan OstrovskýTretí celovečerný film, jar (čítajte správy), vynieslo 260 000 eur. Okrem toho animačný projekt Veľký životPohyb Kristína TufkováPrijatých 393 000 € Orson Anton Ostojičs Krištáľová planéta Prijatých 149 000 €, a Chabolx Tolnais Cyklistika s Jollym the Turkom Zarobil 175 000 €.

(Článok pokračuje nižšie – Obchodné informácie)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close