Zábava

Slovensko zmrazilo vojenskú pomoc Ukrajine, keďže strany sú proti rokovaniam o zostavení novej vlády

Slovenský prezident odmietol plány dočasnej vlády svojej krajiny poslať ďalšiu vojenskú pomoc UkrajinaStrany, ktoré sú proti takejto podpore a tvrdia, že jej chýba právomoc, rokujú o zostavení vlády po minulotýždňových voľbách.

Kancelária prezidenta vo štvrtok vo vyhlásení uviedla, že súčasná vláda technokratov má len obmedzené právomoci V povinnom vyslovení dôvery neuspel Mesiac po tom, ako prezidentka Zuzana Čaputová 15. júna zložila prísahu do parlamentu.

Vznikol kabinet technokratov s cieľom nasmerovať krajinu k sobotňajším predčasným voľbám.

Kabutovej v pondelok spýtal sa líder strany, ktorá vyhrala voľby Skúste zostaviť koaličnú vládu. Populárny expremiér Robert Fico a jeho ľavicová strana Smer či Smer V sobotu získala 22,9 % hlasov. Má 42 kresiel v 150-člennom parlamente.

Fico sľúbil, že stiahne vojenskú podporu Slovenska pre Ukrajinu a jeho víťazstvo môže ešte viac destabilizovať krehkú jednotu v rámci EÚ a NATO.

Fico potrebuje nájsť spojencov na zostavenie vlády s parlamentnou väčšinou a rokuje s dvomi stranami. Dostal čas dva týždne.

Tvrdá zástankyňa Ukrajiny, ktorá od začiatku ruskej invázie navštívila Kyjev dvakrát, Kaputová nezmenila svoj názor na potrebu vojenskej pomoci Ukrajine, uviedla kancelária prezidenta.

Ale „schválenie balíka vojenskej pomoci súčasnej vlády by vytvorilo nebezpečný precedens pre zmenu moci po budúcich voľbách,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Uviedla, že prezident je pripravený podporiť vojenskú pomoc navrhnutú ktoroukoľvek vládou s plnými právomocami.

Slovensko je veľkým podporovateľom Ukrajiny, daruje zbrane vrátane flotily stíhačiek MiG-29 zo sovietskej éry.

Dočasná vláda plánovala poslať výbušniny ukrajinským ozbrojeným silám a vycvičiť ukrajinských vojakov v odmínovaní.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close