Ekonomika

Slovenská koaličná kríza vrcholí menšinovou vládou – EURACTIV.com

Jeho strana má teraz na starosti menšinovú vládu po tom, čo sa minister financií Igor Matovič odmietol vzdať svojho kresla, a ak neuspejú, prvé slovenské predčasné voľby by mohli odovzdať moc korupčným stranám, ktoré sľúbil poraziť.

Strana SaS odišla zo slovenskej vlády po dvojmesačnom ultimáte, v ktorom požiadala Matoviča, aby skončil. Tento krok prichádza po tom, čo predstavil balík rodinných dávok, ktoré by stáli viac ako miliardu eur. Tie boli kritizované ako nevhodné a realizované v spolupráci s krajne pravicovou opozíciou.

Súčasný bývalý spojenec zosadil Matoviča z postu premiéra minulý rok po tom, čo krajinu prekvapil objednávkou ruských vakcín Sputnik V.

Zvyšné tri koaličné strany majú teraz 73 poslaneckých mandátov. Koalícia sa plánuje oprieť o podporu opozície buď znížením kvóra neúčastí na schôdzi, alebo hlasovaním za svoje zákony.

Matovič odmietol odstúpiť aj na druhé funkčné obdobie napriek tomu, že je najmenej populárny politik na Slovensku s 88-percentnou mierou odmietnutia. Ultimátum je podľa neho nespravodlivé a obviňuje lídra SaS Richarda Sulíka z napomáhania návratu „mafie“.

Ak premiér Eduard Heger nenájde dostatočnú politickú podporu pre svoju vládu a 76 poslancov parlamentu vysloví nedôveru, Slovensko by sa mohlo dočkať prvých predčasných volieb.

Na čele prieskumov sú súčasní a bývalí členovia strany Samar, ktorej vlády poznačili korupčné škandály.

SaS uviedla, že je otvorená hlasovaniu za niektoré návrhy koalície, najmä za tie, ktoré majú pomôcť ľuďom znášať náklady na energie, tvrdí minister hospodárstva a šéf SaS Richard Sulick. Nástupcov štyroch ministrov SaS Heger ešte neoznámil, keďže zvyšné strany sa ešte nedohodli.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close