Hlavné správy

Slovenská populistická strana hlasuje proti pomoci Ukrajine | Volebné správy

Ľavicový expremiér Robert Fico sa zaviazal ukončiť vojenskú pomoc Ukrajine, no pre vytvorenie koalície budú kľúčové menšie strany.

Populistická strana bývalého premiéra Roberta Fica, ktorá chce ukončiť vojenskú pomoc Ukrajine a kritizuje Európsku úniu a NATO, vyhrala voľby na Slovensku, ukázali nedeľné výsledky.

Strana SMER-SSD získala 23,3 percenta a porazila centristické Progresívne Slovensko (PS) so ziskom 17 percent hlasov, informoval Štatistický úrad SR po sčítaní 99,98 percenta hlasov zo 6000 volebných miestností v nedeľu skoro ráno.

Sobotňajšie hlasovanie bolo o podpore malého východoeurópskeho národa susednej Ukrajine v jej vojne s Ruskom.

59-ročný Fico sa zaviazal, že Slovensko, jeden z najväčších európskych darcov pre Ukrajinu ako podiel na jej hrubom domácom produkte (HDP), nepošle Ukrajine „guľu munície“ a vyzval na zlepšenie vzťahov. Rusko.

Krajina s 5,5 miliónmi obyvateľov, ktorá vznikla v roku 1993 po rozpade Československa, je odkedy Rusko vo februári vtrhla do krajiny, odkedy ju Rusko napadlo, darovalo zbrane a otvorilo hranice utečencom utekajúcim pred vojnou.

Keďže žiadna strana nemá absolútnu väčšinu, prvú šancu na vytvorenie koalície dostane strana s najväčším počtom hlasov a zostavenie akejkoľvek vlády závisí od poltucta menších strán.

Fico, ktorý bol premiérom v rokoch 2006 až 2010 a opäť v rokoch 2012 až 2018, má šancu stať sa premiérom, ak si zabezpečí podporu ľavicovej strany Hlas, ktorá je so 14,7 percentami na treťom mieste. hlasovania. hlasov.

Ďalší potenciálny koaličný partner, ultranacionalistická Slovenská národná strana, jednoznačne proruské zoskupenie, získalo 5,6 percenta.

Radikálne zmeniť zahraničnú politiku Slovenska

Šéf strany Hlas Peter Pellegrini zablahoželal Ficovi k víťazstvu, ale povedal, že dvaja bývalí premiéri v jednej vláde nemusia fungovať dobre.

READ  Slovensko vs Azerbajdžan: Priamy prenos, televízny kanál, čas štartu a ako sa pozerať

„Nie je to ideálne, ale to neznamená, že sa takáto koalícia nedá postaviť,“ povedal Ficov bývalý poslanec za SMER-SSD Pellegrini.

Ak tri strany vytvoria koaličnú vládu, budú mať v parlamente väčšinu.

Líder PS Michal Šimečka v nedeľu povedal, že strana urobí všetko pre to, aby SMER-SSD, ktorý vyhral voľby, nezostavil vládu.

„SMER-SSD vyhral voľby a my to určite rešpektujeme,“ povedal Simeka na tlačovej konferencii.

„Zároveň však veríme, že je to veľmi zlá správa pre Slovensko. Ešte horšie bude, ak sa Robertovi Figovi podarí zostaviť vládu,“ dodal.

Analytici predpovedajú, že Ficova vláda by mohla radikálne zmeniť zahraničnú politiku Slovenska, podobne ako maďarský premiér Viktor Orbán, a podkopať krehkú jednotu v Európskej únii a NATO pri odolávaní rozsiahlej ruskej invázii vo februári 2022.

Figove komentáre odrážajú tradične vrelé pocity mnohých Slovákov k Rusku.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close