Ekonomika

Slovenská stredopravá strana sa rozpadá, keďže premiér pred voľbami zakladá novú stranu – EURACTIV.com

Úradujúci premiér Eduard Heger oznámil, že spolu s niektorými jeho rezortnými kolegami vytvoria pred septembrovými voľbami novú stranu.

Heger v pondelok večer oznámil odchod z Obyčajných ľudí a nezávislých osôb, v utorok ohlásil novú stranu Demokrati, v ktorej sú súčasný minister životného prostredia Ján Budaj, minister obrany Jaroslav Nag, minister hospodárstva Karel Hirmann a minister zahraničia Rastislav Kegar. .

Budaj a Naď v posledných voľbách kandidovali na kandidátke OĽaNO. Hirmanna a Kogera nominoval Oceano za nástupcov bývalých ministrov Richarda Sulíka (Nezávislosť a Solidarita) a Ivana Gorkoca, ktorí odstúpili v septembri.

Heger a všetci ostatní ministri plánujú zotrvať na svojich súčasných postoch.

Demokrati sú poslednou zo série nových strán na stredopravej strane politického spektra. Nedávno ohlásila europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová založenie strany Jablko (Apple). Svoj comeback ohlásil aj bývalý premiér Mikuláš Tsurinda a povedal, že začne zbierať podpisy pre vlastnú stranu. Chce vybudovať veľkú zastrešujúcu alianciu

Dzurinda už predtým chcel, aby do strany vstúpilo Spolu, no rokovania zlyhali a k ​​Hegerovi a jeho tímu sa pridalo Spolu. Heger sa stal aj jej predsedom.

„Skutočnosť, že tu stojíme, ukazuje, že spájame sily. Egá idú preč,“ povedal premiér. „Keď demokrati nespolupracujú, keď sa navzájom žerú, demokracia je oslabená,“ povedal Heger na tlačovej konferencii.

Predčasné voľby sú naplánované na 30. septembra.

V prieskumoch vedie Hlas-SD a Smer-SD dvoch bývalých premiérov Petra Pellegriniho a Roberta Figa. Pellegrini bol v minulosti členom Smar-SD, neskôr po nezhodách s Figom odišiel. Heger na prvej tlačovej konferencii vylúčil spoluprácu s ktoroukoľvek stranou.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close