Hlavné správy

Slovenská vláda bojuje s argumentmi pri meškaní dotácií EÚ na farmy – Euractiv

Slovenský minister pôdohospodárstva Richard Takáč mlčí o stretnutí s eurokomisárom pre poľnohospodárstvo Januszom Wojciechowskim, ktorý mlčí o oneskorenom uvoľnení dotácií na farmy z EÚ, známych ako priame platby, zo strany slovenskej vlády všetkým oprávneným slovenským farmárom. Nedostal som ich.

Existuje Slovenská poľnohospodárska platobná agentúra (PPA). Ešte treba zaplatiť zostávajúcich poľnohospodárskych dotácií EÚ a musí tak urobiť do konca júna.

Čo bolo do dnešného dňa vyplatené, nie je známe, keďže agentúra ani ministerstvo pôdohospodárstva na otázky neodpovedali, do marca však bolo oznámených, že 30 % z celkového balíka dotácií vo výške takmer 600 miliónov eur bola zaplatená. .

Takáč sa v pondelok v Bruseli stretol s Wojciechowskim a povedal, že išiel hľadať riešenia, ako problém vyriešiť „v prospech slovenských farmárov a potravinárov“. No napriek zdieľaniu krátkeho videa na sociálnej sieti – ministerstvo bližšie podrobnosti neuviedlo a na otázky Euractive Slovensko nereagovalo.

Minulý týždeň Takács odmietol odpovedať, keď sa novinár Euractive Slovakia na tlačovej konferencii pýtal na stav priamych platieb, pričom spravodajský portál obvinil zo šírenia „nepravdivých informácií“. Euraktívne Slovensko všeobecne Odmietnuté Vyjadrenie ministra naznačuje, že sa ministerstvo naďalej vyhýba mediálnym otázkam.

Dá sa termín posunúť?

Na základe informácií z ministerstva pôdohospodárstva, vyhýbavých odpovedí ministra a správy Európskej komisie pre Euractiv Slovensko sa zdá, že slovenskí predstavitelia v Bruseli aspoň skúmajú možnosť predĺženia termínu priamych platieb.

Zatiaľ čo členské štáty EÚ môžu byť distribuované Komisia môže krajine predĺžiť lehotu pre „výnimočné podmienky hospodárenia“ a „oprávnené dôvody“ na vyplatenie priamych platieb farmárom z kampane do 30. júna nasledujúceho roka.

„Výnimočné podmienky hospodárenia sa vo všeobecnosti týkajú nepredvídaných okolností, ktoré nemožno predvídať a napraviť za normálnych podmienok hospodárenia,“ povedal pre Euractive Slovensko hovorca Európskej komisie Olof Gill.

READ  Poľsko dodáva rakety Patriot na obranu nemeckého vzdušného priestoru

Povedal, že komisia posudzuje takéto žiadosti „od prípadu k prípadu“ a zvažuje, či aj iné členské štáty zápasia s dotáciami EÚ, alebo či je problém špecifický pre konkrétnu krajinu.

Pre Bratislavu to však môže byť zlá správa, keďže farmári v žiadnej inej krajine EÚ nečakajú na svoje dotácie na rok 2023.

„Neimplementácia zákonných ustanovení z dôvodu administratívnych, procesných, organizačných alebo IT problémov je preto v zásade neakceptovateľná,“ uviedol hovorca komisie.

Takáč aj generálny riaditeľ PPA Marek Čepko tvrdia, že časť dotácií zostáva nevyplatená pre formálne a praktické zlyhania zdedené po ich predchodcoch a priznávajú, že problematický softvér na rozdeľovanie dotácií je jedným z hlavných dôvodov.

Požiadavky EÚ na Slovensko

Hovorca EÚ dodal, že „Slovensko bude vyzvané, aby formálne zdôvodnilo takúto žiadosť, ktorú posúdia útvary Komisie.“

„Najskôr však Slovensko urobí všetko pre to, aby sa vyhlo meškaniu a urýchlilo priame platby, pretože farmári sú na tieto platby odkázaní a práve takéto meškanie je jedným zo zdrojov nespokojnosti farmárov,“ povedal.

Dágáč pripustil, že Slovensko možno bude musieť odložiť platbu po 30. júni, čo by však viedlo k finančným sankciám pre štát. pravidlá EÚ.

Príliš dlhé meškanie by však mohlo viesť k zníženiu objemu peňazí, ktoré Slovensko dostáva z poľnohospodárskej politiky EÚ.

(Marian Koren, Natalia Silenska | Euractiv.sk)

Prečítajte si viac s Euractivom

Prihláste sa na odber nášho bulletinu EU Elections Decoded

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close