Ekonomika

Slovenská vláda po odložení hlasovania o nedôvere získala čas

13. decembra (TASR) – Slovenská menšinová vláda odložila hlasovanie o nedôvere na štvrtok, čím poskytla premiérovi Eduardovi Hegerovi čas na získanie priaznivcov alebo rokovanie o možnostiach odchodu vrátane predčasných volieb.

Uskutočnenie volieb pred plánovaným termínom v roku 2024 by mohlo poškodiť slovenskú podporu susednej Ukrajine, najmä ak dostane k moci ľavicovú opozíciu, ktorá v súčasnosti vedie prieskumy verejnej mienky a kritizuje vojenskú pomoc Kyjevu.

Hegerova koalícia prevzala moc v roku 2020, ale v septembri ju oslabil odchod juniorskej strany.

Neúspech v hlasovaní o dôvere okamžite neskončí vládu, ktorá zostáva dočasne vo vedení, ale vážne ochromí tvorbu politiky.

Hegerovi sa zatiaľ nepodarilo získať súhlas zákonodarcov s rozpočtovým plánom na rok 2023, ktorý zahŕňa nové výdavky na kompenzáciu vplyvu rastúcich cien energií na domácnosti a podniky.

Opozícia potrebuje na zvrhnutie vlády aspoň 76 hlasov v 150-člennom parlamente.

Ťažké časy

Opozičné strany – vrátane libertariánskej strany Sass – ktorá v septembri vystúpila z Hegerovej koalície – podali návrh na vyslovenie nedôvery vláde, v ktorej obvinili vládu, že robí príliš málo na to, aby pomohla ľuďom vyrovnať sa s vysokými nákladmi na energie.

Niekoľko nezávislých zákonodarcov, ktorí majú pre Hegera rozhodujúce hlasy, sa v utorok postavilo kritizovať jeho vládu a zdôraznilo riziko kolapsu.

SaS odišla z vlády po mesiacoch konfliktov medzi jej lídrom a bývalým ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom a predsedom Hegerovej strany, ministrom financií Igorom Matovičom.

Heger povedal, že jeho vláda musí byť pri tom, aby previedla krajinu, člena Európskej únie a NATO, cez tieto ťažké časy, keďže ceny energií pre mnohých Slovákov vypršia v januári, keď vypršia na konci roka.

Ak vláda padne, prezidentka Zuzana Čaputová môže povoliť kabinetu zotrvať na mieste alebo vymenovať nový, potenciálne technokratický kabinet.

READ  „Nedostatočné investície“ do infraštruktúry Spojeného kráľovstva a kríza konkrétnych šarží „predvídateľné“, hovorí bývalý hlavný ekonóm BoE

Viaceré strany sa však usilovali o predčasné voľby, hoci by si to vyžadovalo legislatívne zmeny.

„Jediným riešením tejto krízy sú predčasné voľby v prvej polovici budúceho roka,“ povedal na televíznej konferencii líder opozície Smer, bývalý premiér Robert Fico.

Fico odmietol podľa neho vládne ponuky na posunutie volieb na september 2023.

Reportáž Roberta Muellera, Jasona Howetta a Johna Lopatku v Prahe; Strih Barbara Lewis a Gareth Jones

Naše štandardy: Thomson Reuters Trust Principles.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close