Ekonomika

Eurostat: Len jedna krajina eurozóny má vyššie ceny ako Chorvátsko

Inflácia v EÚ v októbri druhý mesiac po sebe výrazne klesla, uviedol Eurostat po výrazne nižšej inflácii v eurozóne vďaka lacnejšej energii.

Na úrovni EÚ ročná miera inflácie meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien (HICP), ktorý uľahčuje porovnávanie medzi členskými štátmi, klesla v októbri na 3,6 percenta zo 4,9 percenta v septembri. Výpočty Eurostatu ukazujú výrazne mierny rast spotrebiteľských cien už druhý mesiac po sebe, z augustových 5,9 percenta.

V Európe bola inflácia v októbri na úrovni 2,9 percenta, čo potvrdilo odhad Eurostatu z konca októbra. V septembri to bolo 4,3 percenta av auguste 5,2 percenta. Na mesačnej báze vzrástli ceny v oboch regiónoch o 0,1 percenta po raste o 0,3 percenta v septembri.

V októbri výrazný pokles cien energií o 11,2 percenta v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka výrazne obmedzil infláciu v eurozóne, ktorá bola dvakrát vyššia ako v septembri. Spomedzi krajín EÚ mimo eurozóny zaznamenalo najvyššiu mieru inflácie v októbri Maďarsko na úrovni 9,6 percenta a tesne za ním sa umiestnila Česká republika s rastom cien o 9,5 percenta.

Inflácia v Poľsku, vedúcej ekonomike mimo eurozóny, bola 6,3 percenta. Dánsko bolo jedinou krajinou v tejto skupine, ktorá zaznamenala pokles cien o 0,4 percenta. Spomedzi krajín eurozóny vzrástli ceny na Slovensku o 7,8 percenta. Chorvátsko a Slovinsko zaznamenali nárast cien o 6,7 a 6,6 percent, merané HICP, v porovnaní s októbrom predchádzajúceho roka.

Na druhej strane ceny v Belgicku medzi krajinami eurozóny klesli o 1,7 percenta.

READ  Ceny domov klesajú na Cypre o 5,8% Skladové hodinky

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close