Zábava

Slovenská vláda po odstúpení partnera stratila väčšinu

BRATISLAVA, Slovensko (AP) — Politická kríza na Slovensku sa prehĺbila po odchode mladšieho partnera z vládnej štvorkoalície a premiérovi Eduardovi Hegerovi zostal bez parlamentnej väčšiny.

V pondelok podali demisiu minister zahraničných vecí Ivan Gorkoč, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a minister školstva Branislav Kroling z liberálnej Strany slobody a solidarity. Nasledovali príklad šéfa strany a bývalého ministra hospodárstva Richarda Sulíka, ktorý minulý týždeň rezignoval na svoj vládny post.

Heger v pondelok uviedol, že kandidátov na štyri uvoľnené ministerské posty plánuje predstaviť prezidentke Zuzane Čaputovej, bližšie podrobnosti však neuviedol.

Sloboda a jednota predtým uviedla, že nechce zostať vo vláde pre nezhody s ministrom financií Igorom Matovičom, lídrom populistov, ktorého Obyčajní ľudia vyhrali parlamentné voľby v roku 2020.

„Je nám ľúto odchod z vlády,“ povedal v pondelok Sulík.

Sulík sa dostal do konfliktu s Matovi v niekoľkých otázkach, vrátane toho, ako sa vysporiadať s infláciou vyvolanou vysokými cenami energií počas ruskej invázie na Ukrajinu, alebo ako reagovať na pandémiu koronavírusu skôr.

Ich nezhody sa postupne zmenili na osobné útoky.

Sloboda a solidarita dala premiérovi Hegerovi do konca augusta na rekonštrukciu kabinetu a vládnutie bez Madoviča, inak odstúpia štyria jej ministri.

Matovičovi Obyčajní ľudia túto možnosť odmietli.

Po tom, čo pred dvoma rokmi vyhral voľby na protikorupčný tiket, Matovič uzavrel dohodu o vytvorení vlády so Slobodou a solidaritou, konzervatívnou stranou Pre ľudí a Sme rodina, populistickou pravicovou skupinou spojenou s francúzskou krajnou pravicou. Národná rely strana.

Vláda urobila z boja proti korupcii kľúčovú politickú otázku.

Ale uprostred pandémie koronavírusu v minulom roku bol Matovič nútený odstúpiť z funkcie premiéra po tom, čo zorganizoval tajnú dohodu o získaní 2 miliónov dávok vakcíny Sputnik V ruskej výroby napriek nezhodám medzi jeho koaličnými partnermi.

READ  Stiahnite si torrent stránky Spiderman No Way Home HD online zadarmo

Tie isté strany vytvorili novú vládu pod vedením Hegera, blízkeho spojenca Medovića a podpredsedu jeho Strany obyčajných ľudí.

Súčasná slovenská vláda darovala zbrane ukrajinským ozbrojeným silám a zároveň otvorila hranice pre utečencov utekajúcich pred vojnou s Ruskom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close