Zábava

Slovenská vláda po odstúpení partnera stratila väčšinu

BRATISLAVA, Slovensko (AP) — Politická kríza na Slovensku sa prehĺbila po odchode mladšieho partnera z vládnej štvorkoalície a premiérovi Eduardovi Hegerovi zostal bez parlamentnej väčšiny.

V pondelok podali demisiu minister zahraničných vecí Ivan Gorkoč, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a minister školstva Branislav Kroling z liberálnej Strany slobody a solidarity. Nasledovali príklad šéfa strany a bývalého ministra hospodárstva Richarda Sulíka, ktorý minulý týždeň rezignoval na svoj vládny post.

Heger v pondelok uviedol, že kandidátov na štyri uvoľnené ministerské posty plánuje predstaviť prezidentke Zuzane Čaputovej, bližšie podrobnosti však neuviedol.

Sloboda a jednota predtým uviedla, že nechce zostať vo vláde pre nezhody s ministrom financií Igorom Matovičom, lídrom populistov, ktorého Obyčajní ľudia vyhrali parlamentné voľby v roku 2020.

„Je nám ľúto odchod z vlády,“ povedal v pondelok Sulík.

Sulík sa dostal do konfliktu s Matovi v niekoľkých otázkach, vrátane toho, ako sa vysporiadať s infláciou vyvolanou vysokými cenami energií počas ruskej invázie na Ukrajinu, alebo ako reagovať na pandémiu koronavírusu skôr.

Ich nezhody sa postupne zmenili na osobné útoky.

Sloboda a solidarita dala premiérovi Hegerovi do konca augusta na rekonštrukciu kabinetu a vládnutie bez Madoviča, inak odstúpia štyria jej ministri.

Matovičovi Obyčajní ľudia túto možnosť odmietli.

Po tom, čo pred dvoma rokmi vyhral voľby na protikorupčný tiket, Matovič uzavrel dohodu o vytvorení vlády so Slobodou a solidaritou, konzervatívnou stranou Pre ľudí a Sme rodina, populistickou pravicovou skupinou spojenou s francúzskou krajnou pravicou. Národná rely strana.

Vláda urobila z boja proti korupcii kľúčovú politickú otázku.

Ale uprostred pandémie koronavírusu v minulom roku bol Matovič nútený odstúpiť z funkcie premiéra po tom, čo zorganizoval tajnú dohodu o získaní 2 miliónov dávok vakcíny Sputnik V ruskej výroby napriek nezhodám medzi jeho koaličnými partnermi.

READ  Záznam o nakazených na Slovensku znamená zavretie uprostred povstania

Tie isté strany vytvorili novú vládu pod vedením Hegera, blízkeho spojenca Medovića a podpredsedu jeho Strany obyčajných ľudí.

Súčasná slovenská vláda darovala zbrane ukrajinským ozbrojeným silám a zároveň otvorila hranice pre utečencov utekajúcich pred vojnou s Ruskom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close