Ekonomika

Slovenské e-shopy očakávajú v predvianočnom období nárast obratu

Z prieskumu tiež vyplýva, že osem z desiatich slovenských internetových obchodov tiež predpokladá, že v predvianočnom období sa zvýši priemerný objem nákupov v ich e-shope.

Pandémia COVID-19 mala pozitívny vplyv na slovenské e-shopy. Asi o 60% došlo k zvýšeniu predaja, z čoho tretina predstavovala viac ako 30%. Očakávajú tiež zvýšenie obratu v súčasnom predvianočnom období. Vyplýva to z novembrového prieskumu spoločností KPMG a ui42 medzi 74 slovenskými internetovými obchodmi.

Viac predajných kanálov

Z prieskumu tiež vyplýva, že osem z desiatich slovenských internetových obchodov tiež predpokladá, že v predvianočnom období sa zvýši priemerný objem nákupov v ich e-shope. Viac ako polovica online podnikateľov odhaduje, že tento nárast bude až o 20%.

„Špecifikom roku 2020 je vznik elektronických obchodov v dôsledku rozšírenia predajných kanálov, keďže pandémia obmedzených obchodníkov s predajom svojich výrobkov a služieb v kamenných obchodoch,“ uviedla Ivana Mazániková, partnerka KPMG v oblasti maloobchodu sektor.

Podľa respondentov prieskumu museli e-shopy čeliť problémom aj počas pandémie. Najčastejšie spomínali výpadky na strane dodávateľov a problémy s logistikou. V reakcii na pandémiu viac ako polovica slovenských e-shopov zaradila do svojich portfólií nové produkty a služby. Tretina respondentov neprijala nijaké špeciálne opatrenia a pätina respondentov zahájila predaj a zľavy.

Konkurenčná výhoda

Slovenské e-shopy považovali svoju špecializáciu na konkrétny druh tovaru alebo služieb za najväčšiu konkurenčnú výhodu. Toto vyjadrilo 46% respondentov. „Výhodou špecializácie e-shopu môže byť to, že zákazníci si ju nevyberajú primárne kvôli cene, ale berú do úvahy aj súvisiace služby,“ vysvetlil Robert Háger, marketingový manažér ui42 a dodal, že s rastúcim obratom e-shop môže začať stavať svoje vlastné. značka a získať ďalšiu konkurenčnú výhodu v komunite priaznivcov.

Tento rok prešla tretina elektronických obchodov s cieľom prilákať najviac zákazníkov na propagáciu svojho online obchodu. Marketing sa tak päťkrát umiestnil na prvom mieste v otázke, do ktorej oblasti svojho podnikania investovali najviac. „Je zaujímavé, že pätina e-shopov tento rok neinvestovala nijako významnejšie,“ dodal prieskum.

READ  Ukrajina má príležitosť zvýšiť dodávky železnej rudy na Slovensko - Ministerstvo hospodárstva - Novinky

Zhruba 43% slovenských e-shopov plánuje expanziu do zahraničia, ďalšia pätina uvažuje o tejto možnosti. Podľa Hágera môže špecializácia pomôcť úspešnému prieniku na zahraničné trhy.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close