Ekonomika

Prestrelky, zákon o vzdelávaní patriotov a ekonomické opatrenia ohlásené čínskym zákonodarcom – China Project

NPC sa stretáva každoročne na dva týždne v marci, aby schválila novú legislatívu, ale Stály výbor – najvyšší čínsky zákonodarca (zvyčajne tretí za generálnym tajomníkom strany a premiérom) a v súčasnosti má 159 členov – sa stretáva každé dva mesiace, aby navrhol a schválil novú legislatívu. . Súčasný predseda Stáleho výboru NPC Zhào Lèjì 赵乐阿 je súčasným členom Stáleho výboru politbyra Čínskej komunistickej strany (ČKS), sedemčlennej skupiny najvyššieho vedenia. Zhao je bývalý tajomník protikorupčného orgánu strany, Ústrednej disciplinárnej inšpekčnej komisie (2017-2022).

Nový zákon

Na konci včerajšieho prípadu Informovala agentúra Xinhua Zákonodarcovia odhlasovali prijatie dvoch nových zákonov: novelizovaný zákon o ochrane životného prostredia v mori a zákon o vlasteneckom vzdelávaní. Prvý vstúpil do platnosti pôvodný zákon o ochrane morského prostredia marca 1983 a bol revidovaný štyrikrát, naposledy v roku 2017. Najnovší dodatok zvyšuje monitorovanie životného prostredia a ukladá prísnejšie sankcie za porušovanie ochrany morí, pričom vyžaduje, aby vlády nad úrovňou okresov v pobrežných oblastiach zriadili agentúry na monitorovanie a čistenie oceánov. mrhať

Zákon o vlasteneckej výchove, ktorý nadobudne účinnosť 1. januára 2024, obsahuje ustanovenia o vlasteneckej výchove pre rôzne skupiny a zahŕňa oblasti ako „ideológia a politika, história a kultúra, národné symboly, krása vlasti, národná jednota. a rasová jednota, národná obrana a bezpečnosť a činy hrdinov a príkladov“ Tvrdia to čínske štátne médiá. Načrtáva zodpovednosť za ústredné a miestne vládne oddelenia a školy a rodiny, ako aj za „rôzne skupiny ľudí“, vrátane „Hongkongu, Macaa a Taiwanu a zámorských Číňanov“.

Podľa agentúry Xinhua „niektorí ľudia nevedia, čo znamená vlastenectvo“ a zákon bol „uplatnený uprostred očakávaní verejnosti na zlepšenie vlasteneckej výchovy, ktorá čelí výzvam vrátane vplyvu určitých sociálnych ideológií, ako je historický nihilizmus. “ Historický nihilizmus (原文虚无主主) je fráza používaná v Číne na označenie akéhokoľvek verejného skepticizmu alebo skepticizmu voči interpretácii historických udalostí Čínskou komunistickou stranou.

READ  Prvá jazda: Testovali sme Octaviu v zásuvke - Testy automobilov - Automobil

Patriot Education Act je najnovším útokom Xí Jìnpinga na historický nihilizmus v Si Ťin-pchingovi v Číne. V roku 2013 bol „historický nihilizmus“ odsúdený internou správou medzi siedmimi „falošnými tendenciami a myšlienkami“ – nazvanými „“.Dokument č. 9“ — distribuuje Generálny úrad strany. V januári 2013, krátko potom, čo sa Xi stal generálnym tajomníkom, on predniesol prejav Ústrednému výboru strany povedal, že rozpad Sovietskeho zväzu možno priamo pripísať historickému nihilizmu. V roku 2018 prešiel Stály výbor NPC Zákon o ochrane hrdinov a mučeníkov Ohováranie čínskych revolučných hrdinov a mučeníkov sa tak stalo trestným činom – považovaným za veľký útok na historický nihilizmus.

celé znenie (čínsky) Zákon o vlasteneckej výchove bol uverejnený na piatej strane dnešného Ľudového denníka.

Prijímanie a prepúšťanie

Na záverečnom zasadnutí Stáleho výboru NPC zákonodarcovia hlasovali o oficiálnych vymenovaniach a odvolaní. Patrí medzi ne bývalý minister obrany Lǐ Shàngfú 李尚福, ktorý zmizol v auguste, a bývalý minister zahraničných vecí Qín Gāng 秦刚, ktorý bol v júli bez vysvetlenia odvolaný z funkcie. Štátne médiá informovali, že Li bol odvolaný z funkcie štátneho radcu a ministra obrany a Qin z funkcie štátneho radcu. Li bol odvolaný aj ako člen Ústrednej vojenskej komisie.

Stále neexistuje žiadne oficiálne vysvetlenie streľby na Li a Qin a obaja sú stále predmetom vyšetrovania 205 členov 20. ústredný výbor komunistickej strany zvolený na 20. celoštátnom zjazde v októbri 2022. Li a Qin môžu byť z týchto postov odvolaní na treťom pléne Ústredného výboru koncom roka 2023.

Oficiálne odvolanie Li prichádza len niekoľko dní pred Pekingským fórom Xiangshan, medzinárodnou bezpečnostnou konferenciou v Číne v nedeľu, a ministerstvo obrany USA vysiela delegáciu.

Medzi ďalšie včera oznámené odvolania patrili Wáng Zhìgāng 王志刚 ako minister vedy a techniky a Liú Kūn 刘昆 ako minister financií. Wanga nahradil Yin Hezhan 阴和俊 a Liu nahradil Lan Fo’an 蓝佛安, technik bez skúseností s centrálnou vládou.

READ  Ministerstvo hospodárstva SR vyhlasuje prvú výzvu na ozdravné projekty - EURACTIV.com

Medzi ďalšie oznámené nové menovania patria Noví poslovia Mongolsko, Východný Timor, Konžská republika, Libéria, Slovensko, Srbsko a Španielsko a Andorra.

Ekonomické aktivity

Stály výbor NPC tiež schválil vydanie väčšieho množstva štátneho dlhu v tomto roku ako súčasť úpravy ročného rozpočtu a vyžaduje, aby Štátna rada vopred schválila stropy pre niektoré novo vyplatené pôžičky miestnej samospráve. Centrálna vláda vydá vo štvrtom štvrťroku dodatočný 1 bilión jüanov (136,80 miliárd USD) vo vládnych dlhopisoch na pomoc pri obnove oblastí postihnutých katastrofou.

Odhaduje sa, že nová emisia zvýši pomer fiškálneho deficitu Číny v roku 2023 z 3 % na približne 3,8 %. Global Times, „historicky najvyššie“, ale vhodné, pretože „mimoriadne časy si vyžadujú špeciálne opatrenia“. V roku 2020 vydala Čína jeden bilión jüanov špeciálnych štátnych dlhopisov na financovanie stimulačných výdavkov a ďalších 750 miliárd jüanov v roku 2022.

Dnes skôr, Zhu Zhōngmíng 朱忠明, námestník ministra financií Číny, Povedal Na tlačovej konferencii povedal: „Akonáhle budú fondy štátnych dlhopisov mobilizované, pomôžu zvýšiť domáci dopyt a ďalej posilnia oživenie ekonomiky.“

Analytici citovali Reuters Dá sa očakávať, že Peking čoskoro zavedie nové fiškálne stimuly na oživenie hospodárstva, ale obáva sa, že návrat k stimulom financovaným z dlhu by mohol podkopať rast vedený spotrebiteľmi.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close