Zábava

Slovenského premiéra Figa po streľbe prepustili z nemocnice

Foto: Radovan Stoklasa/Reuters

Robert Figo bol zastrelený štyrmi guľkami pri pokuse o atentát v polovici mája. Slovenské médiá informovali, že premiéra previezli z nemocnice, aby pokračoval v zotavovaní vo svojom dome v Bratislave.

Po atentáte, ktorý nechal slovenského premiéra Roberta Fica hospitalizovať viac ako dva týždne, sa 59-ročný politik teraz zotavuje doma.

Prepustenie Figa v piatok ráno potvrdila prednostka kliniky v Banskej Bystrici Miriam Labuníková.

„Chcela by som využiť túto príležitosť a úprimne sa mu poďakovať za to, že je slušným pacientom,“ uviedla Lapuniková podľa príspevku, ktorý nemocnica zverejnila na sociálnej sieti.

Lapuniková už dávnejšie vyjadrila túžbu po zdravotnej starostlivosti u Fica doma.

Slovenská televízia RTVS informovala, že polícia zastavila pred Figovým bytom v Bratislave.

Čo vieme o pokuse o atentát?

15. mája 71-ročný strelec zastrelil Figa štyrmi guľkami zblízka. Útočník Juraj C. Okamžite ho zatkli a obvinili z pokusu o vraždu.

Podľa správy, na ktorú sa odvoláva tlačová agentúra DPA, útočník nesúhlasil s politikou populistického premiéra v Európskej únii a so zastavením vojenskej pomoci Ukrajine. Strelec povedal, že jeho cieľom bolo Figa skôr zneschopniť, ako zabiť.

Slovenská vláda pôvodne tvrdila, že útočník konal sám, no minister vnútra Matúš Šutaj Eštok neskôr uviedol, že vyšetrovatelia zvažujú možnosť, že strelec mal komplicov, ktorí ho nabádali k útoku na Figa.

Aký je Figov zdravotný stav?

Figo bol urýchlene prevezený do nemocnice a podstúpil niekoľko operácií, nakoniec lekári povedali, že jeho stav už nie je život ohrozujúci.

V stredu vládni predstavitelia povedali, že môže opäť jesť. Kedy sa Fico vráti do práce, zatiaľ nie je jasné.

Figova streľba bola prvým pokusom o atentát na európskeho lídra od zastrelenia srbského premiéra Zorana Djinjiča v roku 2003 v Belehrade.

READ  Slovenskú vládu zvrhli po prehre o vyslovení nedôvery

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close