Hlavné správy

Slovenskí nacionalisti sa vysmievajú sankciám Bruselu voči Orbánovej vláde

„Sankcie proti Orbánovi? Zastavme nezmysly z Bruselu,“ píše sa na predvolebnom plagáte na Slovensku. Bolo by nesprávne predpokladať, že ich platila strana maďarskej menšiny v krajine. Pravda vás môže prekvapiť.

Plagáty sú umiestnené na ceste vedúcej do Nitry, krajského okresného centra južného Slovenska. Platila ich Republika, slovenská euroskeptická nacionalistická frakcia pod vedením Milana Uhríka. Zisťujeme, že ako tradične slovenská obec Komjatis (Komjat), tak aj susedný Vekky Kir (Nagikar) sú začlenené do maďarského väčšinového osídlenia. Aká je logika tohto javu?

Foto: Hungary Today

Na jednej strane by si niekto mohol myslieť, že propagácia krívd maďarského premiéra medzi slovenskými tradicionalistami by bola do istej miery kontraproduktívna. Na druhej strane platiť za plagátovú kampaň Slovenskej nacionalistickej strany v obciach obývaných maďarskou menšinou by bolo plytvanie prostriedkami. Za prístupom je však rovnaký výpočet.

Slovenské strany s národne konzervatívnym profilom sa počas nedávnych volieb naučili, že môžu získať významný podiel v maďarských hlasoch, ak sa postavia ako protijed na eurofederalistické a progresívne sily. Tradičné zlomy medzi maďarskými a slovenskými volebnými praktikami miznú, zatiaľ čo nové vznikajú so suverénnym nacionalizmom a globalisticko-progresivizmom. Napriek rozdielom v historických perspektívach identifikujú väčšinoví Slováci a menšinoví Maďari na Slovensku veľkú hrozbu pre svoj spôsob života v politických hnutiach, ktoré ohrozujú národnú suverenitu a tradičné hodnoty. Vo vznikajúcom multipolárnom svete.

Foto: Hungary Today

Nevýrazná kampaň Maďarskej aliancie (Magyar Szötségé) pred voľbami do Európskeho parlamentu 9. júna vyvolala kritiku z radov maďarskej menšiny na Slovensku. Niektorí z nich už v parlamentných voľbách v septembri 2023 volili namiesto koalície SMER-SD súčasného premiéra Roberta Figa, ktorý získal len 4,4 %, teda pod parlamentným prahom. V prvom kole prezidentských volieb (23. marca) získal maďarský kandidát len ​​2,9 % hlasov, čo je menej, ako sa očakávalo. V druhom kole (6. apríla) najviac Maďarov zahlasovalo za Petra Pellegriniho, kandidáta národných konzervatívnych síl.

Aktuálne prieskumy Postavte maďarskú koalíciu tesne nad 5 % volebnú hranicu do EP a bude to silný test ich nového zloženia. Nanovo definovaný projekt Až do dnes.

Očakáva sa, že strana Šmar premiéra Roberta Fica získa počas júnových volieb viac potenciálnych hlasov od konzervatívnych Maďarov na Slovensku ako Republikánska strana Milana Uhríka, ktorej vtipná plagátová kampaň je indikátorom obľúbenosti premiéra Viktora Orbána medzi slovenskými nacionalistami. Maďarský premiér je považovaný za poprednú osobnosť v boji proti globalizácii a eurofederalizmu medzi národnými konzervatívnymi silami v strednej Európe, takže spomenutie jeho mena môže byť indikátorom hodnôt a programov Nemaďara. Kampaň so stranou. Je do istej miery iróniou, že slovenské nacionalistické sily to využili vo svojej kampani skôr, ako by to maďarská strana uznala ako príležitosť na mobilizáciu vlastných voličov.

Súvisiaci článok

Potrebujeme novú víziu proti silám, ktoré podkopávajú naše tradície

Potrebujeme novú víziu proti silám, ktoré podkopávajú naše tradície

Exkluzívny rozhovor s europoslancom Milanom Uhríkom, lídrom Republikánskej strany, národného konzervatívneho hnutia na Slovensku. Pokračovať v čítaní

Odporúčaný obrázok: Hungary Today

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close