Zábava

Slovensko ako prvé súhlasí s vyslaním veľkého systému protivzdušnej obrany na Ukrajinu

(CNN) Slovensko pôvodne súhlasilo, že Ukrajine dodá významný systém protivzdušnej obrany zo sovietskej éry. Ruské náletyAle USA a NATO stále zápasia s tým, ako doplniť vlastné obranné kapacity krajiny a podľa troch zdrojov oboznámených s touto záležitosťou musí byť transfer ešte potvrdený.

Slovensko, jeden z troch spojencov NATO so systémom protiraketovej obrany S-300, chce podľa dvoch zdrojov záruky, že tieto systémy budú okamžite vymenené.

Každá krajina, ktorá dodáva S-300, pravdepodobne získa raketový systém protivzdušnej obrany Patriot vyrobený v USA, aby sa vzdal schopnosti vzdať sa ho, podľa dvoch ďalších zdrojov oboznámených s rokovaniami. Nemecko a Holandsko už verejne oznámili, že na Slovensko pošlú vlastencov. Ale integrácia nového, komplexného systému protivzdušnej obrany do existujúcej vojenskej architektúry krajiny a výcvik jej síl na jeho použitie si vyžiada čas, varoval zdroj oboznámený s touto záležitosťou.

Diplomat v regióne uviedol, že dodávka S-300 zo strany Slovenska na Ukrajinu nebola „nedohodou“, ale poznamenal, že Nemecko teraz privádza Patriotov, ktorí by ochránili schopnosti Slovenska. Slovenskí vojaci tiež nepotrebujú výcvik, pretože Patriots predtým operovali v spoločných misiách s inými krajinami, povedal diplomat.

Prichádza tlak na získanie ďalších S-300 do rúk Ukrajincov Kongres trvá na svojom Bidenova administratíva pomohla Ukrajine získať systém protivzdušnej obrany. Zákonodarcovia v oboch stranách, ktorí Vypočuté od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského V prejave v stredu ráno USA naliehali na Ukrajinu, aby urobila viac pre získanie zbraní, o ktoré sa usiluje, najmä po vláde. minulý týždeň sa postavil proti návrhu Poľsko dodá lietadlá MiG-29 Ukrajine

Republikán Michael McCaul z Texasu, najvyšší republikán vo výbore Snemovne reprezentantov pre zahraničné veci, v stredu verejne naznačil, že Spojené štáty urobili pokrok v získaní prístupu Ukrajine k ďalším S-300, protilietadlovému zbraňovému systému, o ktorom zdroje Kongresu tvrdia, že Ukrajina je už efektívne fungujú. proti ruskému útoku.

„Tvrdo som na tom pracoval,“ povedal McCall Jimovi Ciutovi z CNN. „S hrdosťou môžem povedať, že teraz majú S-300.“

McCaulov poradca neskôr povedal, že mal na mysli systémy S-300, ktoré Ukrajina roky vlastní a prevádzkuje. Tieto systémy sú už v krajine zavedené.

Vysoký predstaviteľ obrany odmietol komentovať konkrétne zbraňové systémy alebo krajiny, ktoré by ich mohli dodávať, ale poznamenal, že Austin cestuje na Slovensko, aby sa stretol s ministrom obrany. O bezpečnostnej pomoci sa určite bude diskutovať, uviedol predstaviteľ.

CNN nahlásené skôr Ministerstvo zahraničných vecí pracuje na tom, aby zistilo, ktoré krajiny v súčasnosti majú S-300 a ako ich možno previesť na Ukrajinu.

Slovenské veľvyslanectvo vo Washingtone odmietlo komentovať. CNN sa obrátila na Národnú bezpečnostnú radu a ministerstvo obrany so žiadosťou o vyjadrenie.

Ďalšie systémy protivzdušnej obrany zo sovietskej éry, vrátane SA8, už boli nasadené na Ukrajine, informovala v stredu CNN.

„Ľudia hovoria o bezletovej zóne, že ak im dáme vojenské vybavenie a zbrane, môžu si postaviť vlastné,“ poznamenal McCall.

Minister obrany Lloyd Austin by mal odcestovať na Slovensko koncom tohto týždňa po účasti na ministerstve obrany NATO v Bruseli.

„Na žiadosť prezidenta Zelenského pomáhame Ukrajine pri lokalizácii ďalších protilietadlových systémov s dlhým dosahom a munície pre tieto systémy,“ uviedol v stredu prezident Joe Biden v rámci poznámok o novej obrannej pomoci.

Niektorí spojenci USA majú tiež záujem prispieť ukrajinskej verejnosti, uviedli viaceré zdroje CNN. Bulharsko a Grécko majú príslušné moderné systémy S-300. Grécky systém sa líši od modelu, ktorý v súčasnosti prevádzkuje Ukrajina, čo vyvoláva otázky, či je potrebné ďalšie vzdelávanie, aby bolo efektívne.

Jim Ciuto a Kylie Atwood zo CNN prispeli k tejto správe.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close