Ekonomika

Slovensko je najrýchlejšie rastúcou ekonomikou sveta – Kafkadesk

Bratislava Slovensko – Podľa najnovšieho Ekonomický výhľad OECDSlovensko, zverejnené začiatkom tohto mesiaca, je pripravené stať sa najrýchlejšie rastúcou ekonomikou sveta v rokoch 2019 a 2020.

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) predpovedá, že slovenská ekonomika porastie v roku 2019 robustným tempom 4,3 % a v budúcom roku 3,6 %, čo je najvyššie tempo rastu HDP spomedzi ekonomík OECD.

Za Slovenskom sú ďalšími najrýchlejšie rastúcimi ekonomikami Írsko a Poľsko (4 % rast v roku 2019), Čile (3,7 %), Estónsko (3,5 %), Maďarsko a Lotyšsko (obe 3,9 %) a Slovinsko (3,6 %). Ale tempo rastu Slovenska je stále pod priemerom rastu ekonomík mimo OECD (4,7 %), pričom výrazná expanzia je v ázijských ekonomických veľmociach a najrýchlejšie rastúcich ekonomikách sveta, akými sú India (7,3 % rast v roku 2019), Čína (6,3 %) a Indonézia (5,2 %).

Česká republika je jedinou stredoeurópskou krajinou, ktorá bude tento rok čeliť relatívne silnému hospodárskemu spomaleniu, pričom OECD predpovedá rast HDP v roku 2019 o 2,7 % a v roku 2020 o 2,6 % – v porovnaní so 4,5 % v roku 2017.

Slovenský premiér Peter Pellegrini na zverejnenie správy reagoval, že potvrdila skoršie prognózy o dobrom zdraví slovenskej ekonomiky: „Ekonomický rast na Slovensku je stabilný a Slovensko by malo v roku 2019 rásť solídnym tempom. Rýchlo sa rozvíjajúce krajiny OECD,“ povedal premiér.

Podľa správy OECD „významné nové kapacity v automobilovom sektore“, najmä príchod britskej automobilky Jaguar Land Rover, „podporí výkonnosť exportu. Rast trhu práce a solídny rast investícií, priaznivé fiškálne podmienky a zvýšená ponuka fondov EÚ prispeje k silnému domácemu dopytu.“ Vďaka ekonomickému rastu sa životné podmienky Slovenska približujú krajinám s vysokými príjmami,“ povedal generálny tajomník OECD Angel Curría počas tlačovej konferencie s Petrom Pellegrinim v Bratislave, jednom z najbohatších regiónov EÚ HDP na obyvateľa.

READ  Spoločnosť Kia požaduje inšpekcie státisícov automobilov na americkom trhu - Transport - Auto

Správa však poukazuje na rastúci tlak na trhu práce, kde, podobne ako vo zvyšku strednej Európy, relatívne nízka nezamestnanosť, rastúce voľné pracovné miesta a ťažkosti s obsadzovaním voľných pozícií tlačili na rast miezd, no práve tie sa považujú za kľúčové. Tlaky v obchodných operáciách.

Ako Volkswagen oznámil svoje prvé prepúšťanie na Slovensku za desaťročie, analytici upozorňujú, že obchodný model a úloha Slovenska v globálnom hodnotovom reťazci budú čoraz neudržateľnejšie.

OECD tiež odporučila, aby Slovensko viac investovalo do zvyšovania kvalifikácie svojej pracovnej sily a digitalizácie priemyslu, aby sa „zaistilo, že sa posunie nahor v globálnom hodnotovom reťazci“. Podľa minuloročnej správy OECD je Slovensko najzraniteľnejšou krajinou na svete voči automatizácii, keďže továrne sa stále viac snažia robotizovať svoje výrobné linky.

automatizácia

OECD tvrdí, že politiky musia zabezpečiť, aby bol rast inkluzívnejší a „zdieľaný všetkými“, vrátane Rómov, ktorí sú stále neúmerne vylúčení z formálneho trhu práce a čelia silnej diskriminácii v zamestnaní.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close