Ekonomika

Rusko čelí zmenšovaniu strednej triedy, rastúcej nerovnosti, uvádza štúdia

MOSKVA (Reuters) – Ruská stredná trieda sa bude v nadchádzajúcich rokoch zmenšovať, keďže sociálna nerovnosť rastie, pričom sankcie proti Moskve a obmedzený rast potenciálne maria možnosti rastu, naznačila ekonomická štúdia ruských expertov.

Štúdia zverejnená tento týždeň od odborníkov z Inštitútu sociálnej politiky Moskovskej Vysokej školy ekonomickej, jednej z popredných ruských akademických inštitúcií, predstavuje štyri možné scenáre toho, ako sa životná úroveň Rusov zmení do roku 2030.

Štúdia založená na prieskume expertov z ekonomických inštitúcií, podnikov a verejných organizácií z roku 2022 hovorí o kombinácii globálneho ekonomického rastu a zmiernenia sankcií voči Rusku v dôsledku toho, čo Moskva nazýva „špeciálna vojenská operácia“. „Na Ukrajine môžeme zlepšiť reálne príjmy a znížiť chudobu.

Aj keď sa sankcie zmiernia, stredná trieda pravdepodobne v každom prípade utrpí, uvádza štúdia.

Ruská ekonomika bola v uplynulom roku nečakane odolná voči tvrdým západným sankciám, ale s väčšími vládnymi výdavkami smerujúcimi do armády môže byť návrat k úrovniam prosperity pred konfliktom ešte ďaleko.

Podľa najoptimistickejšieho scenára štúdie sa reálny príjem v roku 2030 zvýši o viac ako 2 % a chudoba klesne pod 10 % v roku 2021 z 11,8 % v roku 2022. 20 % – 50 % zo súčasných odhadov.

„Takže aj pri najpriaznivejšom vývoji udalostí môžeme očakávať zhoršenie sociálnej a psychickej pohody strednej triedy a obyvateľstva,“ píšu autori štúdie.

Podľa najhorších scenárov sa reálne príjmy do roku 2030 znížia a chudoba sa priblíži k 20 %.

„Na jednej strane sa zvyšuje koncentrácia bohatstva a ‚vrchol‘ sa stáva viac segregovaným, zatiaľ čo na druhej strane sa nerovnosť v spodnej časti zmenšuje konsolidáciou strednej (alebo predtým strednej) vrstvy,“ uvádzajú autori.

Štúdia zistila, že rastúca nerovnosť vo všetkých štyroch scenároch vedie k zvýšenému sociálnemu napätiu. Všetky štyri scenáre očakávajú, že čoraz viac bezpečnostných úradníkov bude padať do strednej triedy.

READ  Kosovský premiér Kurdi tvrdí, že dohoda medzi Belehradom a Prištinou je možná do konca roka – EURACTIV.com

(Správa Darya Korsunskaya; písanie: Alexander Morrow; strih: Nick MacPhee)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close