Hlavné správy

Slovensko: Po voľbách sa sprísnia hraničné kontroly

Slovenské víkendové voľby dali mandát strane sľubujúcej sprísnenie imigrácie. Rakúsko, Poľsko a Česká republika koordinovali sprísnenie svojich hraníc s vnútrozemskou krajinou, keď aliancia Roberta Figa začala rokovania.

Rakúsko, Poľsko a Česká republika tento týždeň oznámili spoločný plán na zvýšenie hliadok na svojich hraniciach so Slovenskom. Predstavitelia uviedli, že plán vstúpil do platnosti v stredu ráno.

Rakúsky minister vnútra Gerhard Garner pre nemeckú tlačovú agentúru povedal, že krajina bude „najbližších desať dní“ hliadkovať na hraniciach so Slovenskom. dpa správy.

„Prevádzačov musíme vyrušiť plnou silou,“ povedal konzervatívny politik, člen Rakúskej ľudovej strany (ÖVP).

Vyhlásenie nových hraničných kontrol prichádza len pár dní po slovenských voľbách cez víkend. Bývalý premiér Robert Figo sa pravdepodobne vráti k moci – jeho ľavicovo-populistická koalícia SMER-SSD získala 23 % hlasov a má mandát na začatie rokovaní o zostavení novej vlády.

Jedným z predvolebných sľubov koalície bolo zakročiť proti migrácii pri správach o rastúcom počte migrantov, ktorí prekračujú hranice Slovenska takzvanou balkánskou cestou. Slovensko pred voľbami ohlásilo prísnejšie hraničné kontroly.

‚náhodné kontroly‘

Český premiér Petr Fiala v utorok oznámil previerky svojej krajiny na X (predtým známy ako Twitter). Rovnako ako Garner, aj Fiala uviedol, že obmedzenia sú reakciou na zvýšenú migráciu. Povedal, že nové dočasné opatrenia by znamenali, že každý, kto prekročí 250 km hranicu medzi Českou republikou a Slovenskom, by mohol byť podrobený „náhodným kontrolám“.

„Neberieme to na ľahkú váhu a na vzniknutú situáciu rýchlo reagujeme,“ povedal Fiala. dpa.

Migranti čakajú v slovenskej obci Chľaba 15. septembra 2023, keď ich zadrží slovenská polícia po nelegálnom prekročení slovensko-maďarskej hranice | Foto: Bernadette Szabo/Reuters

Poľsko, ktoré nedávno informovalo o ďalších migrantoch, ktorí sa pokúšajú prejsť takzvanou balkánskou cestou do Nemecka, zverejnilo verejné oznámenia o sprísnení hraničných kontrol pred vlastnými októbrovými voľbami.

Poľský minister vnútra Mariusz Kaminski v utorok uviedol, že poľské pohraničné orgány „za posledné týždne odhalili a zadržali na hraniciach so Slovenskom 551 nelegálnych prisťahovalcov“. Povedal Reuters Tieto čísla „nás nútia podniknúť rozhodné kroky“.

READ  Slovensko potrebuje dôkazy na odsúdenie výmeny balistických rakiet medzi Severnou Kóreou a Ruskom – Euractive

Počiatočné obmedzenia za posledných desať dní

Nové dočasné obmedzenia, ktoré mali pôvodne trvať desať dní, rozhnevali Slovensko. Krajina sa doteraz pripojila k svojim susedom a stavala sa proti mnohým migračným plánom Európskej únie – najmä snahám o premiestnenie migrantov z krajín južného Stredomoria naprieč celým blokom.

Dočasný premiér Ľudovít Ódor v reakcii na nový plán v stredu uviedol, že o hliadkach na hraniciach by sa malo rozhodovať na európskej úrovni, nie na úrovni jednotlivých krajín.

Poľsko posilnilo bezpečnosť na hraniciach so Slovenskom.  |  Obrázok: Film Alliance/AA
Poľsko posilnilo bezpečnosť na hraniciach so Slovenskom. | Obrázok: Film Alliance/AA

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová už minulý týždeň oznámila, že Nemecko „vykoná flexibilnejšie kontroly na pašeráckych trasách na hraniciach s Poľskom a Českou republikou“.

Fico bude uprednostňovať obnovenie kontrol na maďarských hraniciach

Nemecká polícia na hraniciach s Poľskom a Českou republikou hlásila rastúci počet migrantov bez dokladov v autách a minivanoch. Vo všeobecnosti sa od všetkých týchto krajín vyžaduje, aby mali otvorené hranice so svojimi susedmi podľa pravidiel schengenského voľného cestovania, ale môžu dočasne pozastaviť toto bezplatné cestovanie.

Sám Fico v utorok (3.10.) povedal, že si myslí, že Slovensko by malo obnoviť kontroly na hraniciach s Maďarskom, informovala online tlačová agentúra. Informácie o schengenských vízach.

„Jedným z prvých rozhodnutí vlády bolo obnovenie hraničných kontrol s Maďarskom,“ povedal.

Figo povedal pre anglickojazyčnú poľskú spravodajskú stránku TVP svet Tieto kontroly zabránia nelegálnemu vstupu väčšieho počtu migrantov na Slovensko a do EÚ.

Zo súboru: Volebný plagát na bilborde v Bratislave s fotografiou šéfa strany SMER Roberta Fica z 13. septembra 2023 |  Foto: Václav Šálek/ČTK/Image-Alliance
Zo súboru: Volebný plagát na bilborde v Bratislave s fotografiou šéfa strany SMER Roberta Figa z 13. septembra 2023 | Foto: Václav Šálek/ČTK/Image-Alliance

Figo pred voľbami kritizoval doterajších slovenských predstaviteľov, že nerobia dosť v boji proti nelegálnej migrácii. Na zostavenie vlády musí Fico presvedčiť konkurenčnú stranu, aby prevzala moc s jeho koalíciou.

Údaje poskytnuté maďarskými úradmi ukazujú, že Maďarsko už v prvých troch štvrťrokoch 2023 zablokovalo na Slovensko približne 100 000 migrantov bez dokladov. Informácie o schengenských vízach správy.

READ  Veronika Rajej oslavuje svoje 27. narodeniny bez želaní od Toma Bradyho, ale chce sa vyrovnať úspechom Gisele Bundchen

Spočítané čísla sú skôr pokusy o prekročenie než jednotlivci, keďže mnohí migranti sa pokúšajú prekročiť hranicu viackrát, kým uspejú, vzdajú sa alebo vyskúšajú inú cestu.

Úplné uzavretie maďarských hraníc je takmer nemožné

Mnohí z tých, ktorí prichádzajú na Slovensko, sú mladí muži prisťahovalci z Afganistanu, Sýrie a Pakistanu. Reuters A Informácie o schengenských vízach Správa.

Zatiaľ čo súčasná úradnícka vláda na Slovensku chce zastaviť neregulárnu migráciu, vyhlásila, že je „takmer nemožné“ úplne uzavrieť hranice krajiny, najmä 655-kilometrovú hranicu s Maďarskom.

Slovenská vláda pred voľbami poslala na hranice 500 vojakov.

V septembri slovenské úrady informovali, že počet migrantov, ktorí prekračujú hranice bez dokladov, sa tento rok zvýšil „deväťnásobne“ na viac ako 27-tisíc. Reuters.

S agentúrami dpa a Reuters

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close