Hlavné správy

Slovensko, Poľsko, Taliansko pomáhajú Česku bojovať s lesnými požiarmi

Slovensko, Poľsko a Taliansko ponúkli, že do Českej republiky vyšlú hasičské lietadlo na pomoc pri likvidácii rozsiahleho lesného požiaru v národnom parku.

S požiarom v Národnom parku České Švajčiarsko pri meste Hrensko momentálne bojuje 410 hasičov z 83 jednotiek, informoval v utorok Hasičský záchranný zbor (HZS ČR). Na mieste asistujú aj štyri vrtuľníky a dve lietadlá.

„V rámci mechanizmu civilnej ochrany EÚ sme na zvládnutie lesného požiaru v Hrensku požiadali tri lietadlá Canadair a dva vrtuľníky. Poľsko reagovalo ponukou jedného vrtuľníka,“ uviedli na Twitteri hasičské záchranné služby, zatiaľ čo Slovensko a Taliansko reagoval aj na „našu žiadosť o pomoc pri hasení zo vzduchu“.

Lesný požiar, ktorý vypukol v nedeľu, sa pre veterné počasie začal rozširovať v pondelok a prekročil dokonca aj hranice krajiny s Nemeckom. Miestne médiá informovali, že doteraz bolo postihnutých približne 30 hektárov parku.

Miestni obyvatelia a turisti boli evakuovaní. Neboli hlásené žiadne obete.

Český premiér Petr Fiala po utorňajšej návšteve parku povedal, že „horia ohne v ťažko dostupnom teréne a použitie leteckej techniky je veľmi efektívne.“

„Preto sme sa obrátili na ďalšie krajiny so žiadosťou o hasičské vrtuľníky a lietadlá, ktoré možno použiť na kontrolu požiaru. Ďakujem Slovensku, Poľsku a Taliansku za to, že už prisľúbili pomoc,“ napísal na Twitteri.

Generálny riaditeľ HZS ČR Vladimír Vlček pre ČTK povedal, že kedy požiar skončí, nie je možné predpovedať, závisí to od počasia, najmä od sily a smeru vetra.

„Úplné uhasenie požiaru môže trvať niekoľko dní,“ dodal.

READ  Bridgewaterská polícia ocenila K-9 po predčasnej smrti psa

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close