Technológie

Slovensko postaví novú jadrovú elektráreň s výkonom 1,2 GW

Slovenská vláda plánuje ďalšiu jadrovú elektráreň s výkonom 1,2 GW. Reuters nahlásené.

Premiér Robert Figo naznačil, že na rokovaní vlády 15. mája 2024 by sa mohlo prijať rozhodnutie, ktoré by položilo základy pre rozvoj projektu.

Slovensko má za sebou históriu podpory jadrovej a vodnej energie. Štát vlastní 33-percentný podiel v Slovenských elektrárňach, ktoré nedávno dokončili 3. blok v závode Mochovce a dokončujú ďalší blok na rovnakom mieste.

Fico na odvysielanej tlačovej konferencii povedal: „Máme dohodu, že Slovensko má záujem postaviť masívny jadrový blok s výkonom do 1200 megawattov vo vlastníctve štátu.“

Krajina prevádzkuje dva jadrové bloky v Jaslovských Bohunísi, každý s výkonom 505 MW, a zariadenie Močoves, všetky od Slovenských Elektrorn.

Napriek proruskému postoju Slovenska za Fica v porovnaní s predchádzajúcimi vládami ministerka hospodárstva Denisa Saková uviedla, že dodávateľ nového bloku bude vybraný v rámci výberového konania, pričom z účasti výslovne vylučuje ruský Rosatom.

Citoval minister Sagoa Reuters: „Z politického hľadiska si nevieme predstaviť, že technológia bude pochádzať z Ruskej federácie. Očakávame záujem popredných spoločností pôsobiacich v jadrovom priemysle.

Povedal, že by mohli zahŕňať francúzske, americké alebo kórejské spoločnosti a že cieľom vlády je dokončiť tender do volebného cyklu, ktorý sa skončí v roku 2027.

V septembri 2023 Slovenské Elektrárne Prevádzka na plný výkon sa začala 3. blok JE Mochovce.

Proces spúšťania pecí VVER-440 zvyšuje prírastkový výkon s rozsiahlym testovaním na každej úrovni výkonu, aby sa zabezpečila účinnosť.

Do februára 2023 dosiahla výroba elektriny na 3. bloku 35 % svojej celkovej kapacity, po čom nasledovalo zvýšenie na 55 % v marci, 75 % v júli a 90 % v auguste.

Úrad jadrového dozoru SR schválil využitie reaktora na zvýšenie jeho výkonu na 100 %.

READ  Cody Simpson pózuje pre NYE s priateľkou modelky Marlosom Stevensom

Výstavba prvých dvoch blokov v elektrárni Mochovce začala v roku 1982 s použitím reaktorových blokov VVER-440 V-213. Bloky 1 a 2 boli uvedené do prevádzky v roku 1998 a 1999.

Mochovce 1 a 2 zvýšili výrobu na 436 MW v júni 2008 po modernizácii s pomocou západných spoločností.

Pôvodne bolo vyvinuté a publikované „Slovensko postaví nový 1,2 GW jadrový blok“. Energetická technológiaZnačka vlastnená GlobalData.


Informácie na tejto stránke sú zahrnuté v dobrej viere len na všeobecné informačné účely. Nie sú určené ako rady, na ktoré by ste sa mali spoľahnúť, a neposkytujeme žiadne vyjadrenie, záruku alebo záruku, výslovnú alebo implicitnú, pokiaľ ide o jej presnosť alebo úplnosť. Pred prijatím alebo zdržaním sa akejkoľvek činnosti založenej na obsahu našej stránky by ste mali vyhľadať odbornú alebo odbornú radu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close