Zábava

Slovensko predlžuje kontroly na hraniciach s Maďarskom do 23. decembra

(Reuters) – Slovenská vláda v pondelok oznámila, že v decembri uzatvorí hranice s Maďarskom. Súhlasila so zachovaním dočasných obmedzení do 23. roku, keďže sa snaží zastaviť obnovený nárast nelegálnej migrácie.

Stredoeurópska krajina nasledovala 5. októbra susedné Poľsko, Česko a Rakúsko pri zriaďovaní hraničných kontrol a sprísnila svoje hranice so Slovenskom.

Slovensko zaznamenalo medziročný nárast o viac ako 500 % v počte zadržaných nelegálnych prisťahovalcov od začiatku roka 2023 do 12. novembra, uvádza sa v správe sprevádzajúcej krok schválený vládou v pondelok.

Počet zadržaní sa však v týždni do 12. novembra znížil na 29 z 1 690 v prvom kalendárnom týždni po začatí obmedzení.

„Pri podobných opatreniach v susedných štátoch majú obmedzenia na vnútorných hraniciach preventívny charakter,“ uviedlo ministerstvo vnútra vo vyhlásení.

Slovenský premiér Robert Fico sa minulý mesiac vrátil do funkcie na štvrté funkčné obdobie po víťazstve v septembrových voľbách, v ktorých hrali úlohu v kampani jeho prísľuby zabezpečiť hranice pred nelegálnou migráciou.

Migranti, väčšinou mladí ľudia z Blízkeho východu a Afganistanu, často cestujú cez takzvaný balkánsky koridor, zo Srbska cez Maďarsko do bohatého Nemecka a ďalších západoeurópskych krajín.

Slovensko, Česká republika, Poľsko, Maďarsko, Rakúsko a Nemecko – z ktorých všetky v posledných mesiacoch využili opatrenia na hraniciach – sú súčasťou schengenského priestoru otvorených hraníc EÚ.

(Správa Jasona Howetta v Prahe; strih Emilia Sithole-Madaris)

READ  Krásna misa na Farme veľa získala: 12 kíl navyše ... Stále ju nemohla stratiť!

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close