Zábava

NATO posilní jednotky v Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku

  • Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v stredu povedal, že aliancia posilní jednotky na svojom východnom krídle.
  • Od invázie Kremľa na Ukrajinu z 24. februára NATO rozmiestnilo v regióne 140 000 vojakov a zhromaždilo obrovskú vojnovú zásobu modernej vojenskej techniky.
  • Prezident Joe Biden a Stoltenberg varovali, že ruský prezident Vladimir Putin by mohol čoskoro použiť chemické zbrane na Ukrajine, čím sa drasticky zmení charakter vojny.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vystúpil na tlačovej konferencii v sídle NATO v Bruseli 23. marca 2022.

Thomas Cox | AFP | Dobré obrázky

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v stredu uviedol, že Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko a Slovensko rozmiestnia štyri nové bojové skupiny a posilnia jednotky na svojom východnom krídle.

„Očakávam, že lídri súhlasia s posilnením pozície NATO vo všetkých oblastiach s výrazným nárastom východného krídla aliancie na súši, vo vzduchu a na mori,“ povedal Stoltenberg na tlačovej konferencii pred summitom lídrov NATO v Bruseli.

Od invázie Kremľa na Ukrajinu z 24. februára NATO rozmiestnilo v regióne 140 000 vojakov a zhromaždilo obrovskú vojnovú zásobu modernej vojenskej techniky. Z približne 140 000 vojakov poskytli leví podiel Spojené štáty so 100 000 vojakmi.

Príslušníci americkej armády a jednotky NATO sú v súčasnosti rozmiestnení v susedných členských krajinách NATO a nie sú priamo zapojení do boja s ruskými silami na Ukrajine.

Americký veľvyslanec pri NATO Julian Smith v stredu povedal, že teraz je na stole trvalá prítomnosť vojakov USA a NATO.

„NATO je teraz v procese ustupovania a premýšľa viac o strednodobej a dlhodobej prítomnosti ozbrojených síl v tomto východnom regióne NATO,“ povedal Smith a dodal, že nové rozmiestnenia v regióne „vysielajú Moskve jasný odkaz… .“

„Riešením môže byť trvalé nasadenie, alebo ďalšou možnosťou, ktorá je na stole, môžu byť trvalé rotácie. Takže v tomto bode musíme poskytnúť najlepšiu radu, ktorú môžu naši vojenskí velitelia prísť s konkrétnymi návrhmi. Návrhy a ako koalícia, pozrite sa, čo potrebuje bezpečnostné prostredie,“ povedal Smith.

READ  Klamali nielen ľuďom, ale aj samotnému Williamovi: Zrod Archieho sa udial úplne inak!

Aliancia, ktorá udržiava v pohotovosti viac ako 140 vojnových lodí a tiež 130 lietadiel v stave najvyššej pohotovosti, už skôr Putina varovala, že útok na členský štát NATO by bol považovaný za útok proti všetkým. Pre vojenskú odpoveď členských štátov.

Ukrajina, ktorá sa usiluje o členstvo v NATO od roku 2002, hraničí so štyrmi spojencami NATO; Poľsko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. Poľsko momentálne hostí väčšinu vojakov z 30-člennej koalície a zatiaľ zachytilo leví podiel utečencov utekajúcich pred Putinovou vojnou.

Prezident Joe Biden, ktorý by mal po štvrtkovom summite lídra NATO navštíviť Poľsko, v stredu povedal, že Putinovo použitie chemických zbraní na útok na Ukrajinu je „skutočnou hrozbou“.

Začiatkom tohto mesiaca Biden varoval, že Putin môže použiť „falošné vlajky“ na ospravedlnenie útoku chemickými alebo biologickými zbraňami na Ukrajinu.

„Teraz hovorí o nových falošných vlajkách, ktoré nastavuje… trvá na tom, že my v Amerike máme biologické a chemické zbrane v Európe.“ [it’s] Nie je to pravda, garantujem vám,“ povedal Biden na obchodnej akcii 21. marca vo Washingtone.

„Tiež naznačujú, že Ukrajina má biologické a chemické zbrane. To je jasný náznak, že zvažuje použitie oboch,“ povedal Biden bez toho, aby poskytol dôkazy.

Stoltenberg novinárom v sídle koalície v Bruseli povedal, že použitie chemických zbraní by zmenilo charakter prebiehajúceho konfliktu na Ukrajine.

„Išlo by o flagrantné porušenie medzinárodného práva a malo by to ďalekosiahle dôsledky,“ povedal Stoltenberg s tým, že použitie takýchto zbraní by mohlo ovplyvniť blízke členské štáty NATO.

Stoltenberg tiež uviedol, že aliancia NATO čoskoro poskytne Ukrajine vybavenie na ochranu pred chemickými, biologickými, rádiologickými a jadrovými zbraňami. Odmietol konkretizovať, aký druh konkrétnej podpory by aliancia poskytla mimo operačnej bezpečnosti.

Rusko už v minulosti použilo chemické zbrane na bojiskách vrátane Sýrie proti kritikovi Kremľa Alexejovi Navaľnému a bývalému ruskému špiónovi Sergejovi Skripaľovi a jeho dcére Julii v Londýne.

READ  Kanaďania majú teraz Batmana a Robina

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close