Hlavné správy

Slovensko pridáva do ústavy právo na hotovostné platby cez obavy z digitálneho eura – EURACTIV.com

Zatiaľ čo každý má právo nakupovať tovar a služby v hotovosti, minulý týždeň s podporou 111 poslancov prešla nová novela slovenskej ústavy, podľa ktorej je digitálne euro povinné, čím chráni fyzické platby pred budúcnosťou.

Novú novelu navrhla strana Sme Rodina, ktorá je spriaznená s Identitou a demokraciou.

„Je veľmi dôležité mať v ústave ustanovenie, na základe ktorého sa môžeme v budúcnosti brániť akýmkoľvek direktívam zvonku, že môže existovať len digitálne euro a žiadne iné možnosti platby,“ povedal poslanec Miloš Švec. predkladateľov zákona počas rozpravy parlamentu.

Očakáva sa, že plán digitálneho eura Európskej komisie príde 28. júna. Rovnako ako kryptomeny, aj digitálne euro je možné použiť na digitálne platby, no je regulované Európskou centrálnou bankou. Obe spoločnosti však trvajú na tom, že ide len o doplatok a nie o prevod hotovosti.

„Na začiatku sa môže predávať ako alternatíva, ale postupne sa ukáže, že môže byť len exkluzívny,“ povedala poslankyňa liberálov pre digitálne europrojekty Marion Viskubicová. Varoval pred „dozorom nad celým životom človeka“ zo strany ECB a nazval to „nočnou morou sociálneho inžiniera“. K hrozbe „úplnej straty súkromia“, ktorú prinesie digitálne euro, sa pridali aj krajne pravicoví poslanci.

Parlament tiež schválil pozmeňujúci návrh, ktorý predložil Viskupič, ktorý dáva obchodníkom právo odmietnuť platbu z „vhodných alebo všeobecne platných dôvodov“. Ide o ochranu nakupujúcich, ktorí sa obávajú krádeže alebo choroboplodných zárodkov v automatoch alebo bankovkách a minciach, ktoré sú len na karty.

Táto novela môže znamenať, že právo na peniaze je teraz slabšie ako predtým. Predtým platný zákon o centrálnej banke obmedzil odmietnutie platieb v hotovosti na „právne“ dôvody a odporúčanie komisie z roku 2010 On hovorí Odmietnutie peňazí by malo byť povolené len v prípadoch „v dobrej viere“, napríklad predávajúci nemá žiadne drobné.

READ  Česká republika a Slovensko zablokovali rozhodnutia Rady EÚ o expanzii

(Barbara Smušková | EURACTIV.sk)

Prečítajte si viac s EURACTIV

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close