Hlavné správy

Ukrajina sa sťažovala Svetovej obchodnej organizácii na to, že Maďarsko, Poľsko a Slovensko zakazujú jej potravinárske výrobky.

Pšenica sa zbiera na poli pri obci Žurivka, uprostred ruského útoku na Ukrajinu 9. augusta 2022 v Kyjevskej oblasti na Ukrajine.

ŽENEVA (AP) – Ukrajina podala sťažnosť Svetovej obchodnej organizácii na Maďarsko, Poľsko a Slovensko po zákaze obilia a iných potravinárskych výrobkov z vojnou zničenej krajiny, uviedol v utorok ukrajinský premiér Denis Šmihal.

Prehlbuje politický konflikt medzi farmármi a farmármi a prehlbuje priepasť medzi Ukrajinou, významným svetovým dodávateľom potravín, a tromi členmi Európskej únie.

Poľsko, Maďarsko a Slovensko minulý týždeň v roztržke so širšou EÚ zakázali dovoz ukrajinských potravín na svoje miestne trhy. V utorok k nim pribudlo Chorvátsko. Všetky štyri však umožňujú týmto výrobkom cestovať cez ich hranice do častí sveta, kde sú ľudia hladní.

Štyri krajiny, z ktorých dve majú voľby v najbližších týždňoch, tvrdia, že sankcie sú potrebné na ochranu ich farmárov pred prebytkom ponuky, ktorý by mohol znížiť miestne ceny a poškodiť živobytie. K tomuto kroku pristúpili po tom, čo Európska únia minulý týždeň zrušila obmedzenia na vývoz Ukrajiny do piatich členských krajín vrátane Rumunska a Bulharska.

Bulharská vláda však opätovne povolila ukrajinský dovoz a uviedla, že zákaz zvýšil náklady na potraviny, čo v pondelok vyvolalo celoštátne protesty farmárov.

čítaj viac: Prvé civilné nákladné lode prichádzajú do ukrajinského prístavu po tom, čo Rusko odstúpilo od dohody o obilí

Chorvátsko sa však vzchopilo a premiér Andrej Blenkovič povedal, že nebude dovážať ukrajinské obilie, ktoré je „lacnejšie ako naše, čo znamená, že naši farmári majú problémy,“ uviedla štátna tlačová agentúra HINA. Nedávno Chorvátsko ponúklo svojim prístavom v Jadranskom mori export ukrajinského obilia do iných krajín.

Ukrajinský premiér odsúdil „nepriateľské“ opatrenia a oznámil vyšetrovanie možných diskriminačných praktík.

READ  VIDEO Žiadny štátny pohreb sa nekonal: Maradonu pochovávali iba rodina a blízki priatelia

Schmihal však predstavil možný „kompromisný scenár“ obmedzenia štyroch skupín vyvážaných farmárskych produktov s cieľom obmedziť deformácie trhu v susedných krajinách. Zákaz EÚ sa vzťahuje na semená pšenice, kukurice, repky a slnečnice.

Konflikt už rozdelil členské štáty EÚ, keďže vlády sa uchádzajú o hlasy farmárov v parlamentných voľbách tento mesiac na Slovensku a budúci mesiac v Poľsku.

Balazs Orbán, politický riaditeľ maďarského premiéra Viktora Orbána, na Twitteri uviedol, že krok EÚ na zrušenie zákazu dovozu je „absolútne neprijateľný“ a že krajiny „nemajú inú možnosť“, ako chrániť svojich vlastných farmárov.

Slovenský minister pôdohospodárstva Jozef Pires uviedol, že Ukrajina nemá „žiadny právny základ“ pre sťažnosť WTO.

Poľský minister pre záležitosti EÚ Szymon Szynkowski vel Sek v utorok pre tlačovú agentúru PAP povedal, že Ukrajina si konaním WTO ubližuje. Bez verejnej podpory pre Ukrajinu, varoval, „bude pre nás ťažké podporovať Ukrajinu tak, ako sme to robili doteraz.“

Poľsko je jedným z najhorlivejších podporovateľov Ukrajiny v jej boji proti Rusku. Absorbovalo veľké množstvo ukrajinských utečencov a je hlavnou tranzitnou trasou pre vývoz zbraní a humanitárnej pomoci.

Pozri: Nová technológia dronov by mohla uľahčiť odstraňovanie nevybuchnutej munície na Ukrajine

Nemecký minister poľnohospodárstva Sem Ottemir v pondelok kritizoval „solidaritu na čiastočný úväzok“ s Ukrajinou, keď povedal, že potrebuje všetku pomoc, ktorú môže dostať, a že ruský prezident Vladimir Putin je jediný, kto má z patovej situácie EÚ prospech.

Ukrajina medzitým pripravuje odvetné opatrenia.

V rozhovore pre poľský denník Rzeczpospolita zverejnenom v utorok námestník ukrajinského ministra obchodu Taras Kachka povedal, že jeho krajina stratila nádej na dosiahnutie dohody s Poľskom a že v priebehu niekoľkých dní „Ukrajina zakáže poľské poľnohospodárske produkty ako cibuľa, paradajky, kapusta a jablká.“

READ  Na Slováka Juraja Slafkovského sa v drafte NHL po olympijskej hokejovej sláve len ťažko zabúda

Tento postoj prichádza v čase, keď sa Ukrajina závislá od poľnohospodárstva snaží dostať svoju produkciu na svetové trhy a ekonomicky sa vznášajú farmári uväznení na poliach zasiahnutých ruskými raketami.

V júli Rusko odstúpilo od dohody sprostredkovanej OSN, ktorá by umožnila bezpečnú prepravu obilia na Ukrajinu cez Čierne more. Cesty cez Európu sú pre Ukrajinu hlavnou cestou na vývoz pšenice, jačmeňa, ciroku, rastlinného oleja a ďalších do rozvojových krajín v núdzi.

„Ďalšie blokovanie nášho poľnohospodárskeho exportu susednými krajinami poškodí ukrajinskú ekonomiku, financie, daňové príjmy a pracovné miesta. Takáto blokáda bude hrať aj v pláne Ruska na vytvorenie ďalšej globálnej potravinovej krízy,“ varoval Schmihal tri krajiny.

Ukrajina v posledných dňoch napreduje s obmedzeným vývozom cez svoje námorné koridory napriek hrozbe útoku. Minister infraštruktúry Oleksandr Kubrakov v utorok na Facebooku napísal, že loď s 3000 tonami ukrajinského obilia opustila prístav Čornomorsk na ceste cez Čierne more.

Sídlo WTO v Ženeve v pondelok potvrdilo, že Ukrajina požiadala o „konzultáciu“ s Maďarskom, Poľskom a Slovenskom v tejto otázke. To viedlo k 60-dňovému obdobiu rozhovorov, v opačnom prípade by Ukrajina požiadala arbitrážny tribunál, aby zasiahol.

Svetová obchodná organizácia je dlhodobo hlavným svetovým miestom na riešenie obchodných sporov. USA však nemôžu menovať nových sudcov na svojom odvolacom súde a už nemôžu prejednávať nové prípady. Washington tvrdí, že odvolací orgán zašiel pri rozšírení svojej jurisdikcie v obchodných záležitostiach príliš ďaleko.

Vo svetle tejto zápchy sa niektoré krajiny, vrátane členov EÚ, pripojili k alternatívnemu odvolaciemu procesu, ktorý by v ukrajinskom prípade mohol nakoniec priniesť konečné slovo.

Novikov informoval z ukrajinského Kyjeva. Reportérky agentúry Associated Press Monika Cieslowska a Vanessa Gera vo Varšave v Poľsku; Karel Janíček v Prahe; a Dušan Stojanovič v Belehrade, Srbsko; prispeli k tejto správe.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close