Technológie

Slovensko prijme vojakov NATO napriek nevôli verejnosti – EURACTIV.com

Po týždni mlčania o možnosti rozmiestnenia jednotiek NATO v krajine sa slovenský premiér Eduard Heger (OĽaNO) vyslovil za tento krok, ktorý by podľa skorších správ bol politicky škodlivý.

Heger by povedal áno rozmiestneniu jednotiek NATO na Slovensku, ak je takýto návrh v záujme krajiny a NATO.

Premiér prerušil týždňové mlčanie v otázke možného rozmiestnenia vojakov v krajine. Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (SaS) bol jediným členom vlády, ktorý okamžite podporil stiahnutie vojsk NATO. Zdroje vo vláde hovoria, že takýto návrh nemožno v súčasnom prostredí akceptovať.

Heger vysvetlil, že vláda plán podporí aj napriek nevôli verejnosti. Podľa nedávneho prieskumu si 44 % Slovákov myslí, že za rastúce napätie na Ukrajine môže NATO, zatiaľ čo len 34 % si myslí, že za to môže Rusko.

Jeho Článok Heger v Denníku N poukazuje na to, že zahraničná politika je vnútorne rozvinutá a opozícii viní z proruskej rétoriky, ktorá podľa neho prispieva k celkovej nálade v spoločnosti a podkopáva pozíciu Slovenska v NATO.

„Dnešná parlamentná opozícia sťahuje Slovensko z Európskej únie a NATO, pretože sa bojí hodnôt rovnosti občanov, ľudských práv a slobody. „Je pochopiteľné, že opozičné strany utápajúce sa v korupcii a extrémizme sa v EÚ a NATO necítia dobre,“ napísal Heger.

NATO v súčasnosti zvažuje rozmiestnenie 1000-členného práporu pozdĺž svojej východnej hranice so Slovenskom a ďalšími členskými štátmi. Návrh však ešte nie je oficiálny. Ak bude takýto návrh implementovaný a schválený vládou, musí ho ešte schváliť národný parlament.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

READ  Náhodný: Šťastný! Obchod Mario Kart 8 Deluxe Coconut Mall „Opravené“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close