Hlavné správy

Slovensko: Rabín Pinto sa modlí na cintoríne „Hatam Sofer“.

Minulý piatok ráno sa v Bratislave, hlavnom meste Slovenska, pri hrobovom pamätníku RIPR konala výnimočná udalosť s názvom „Chatham Sofer“. Admor Rabbi Yoshiahu Pinto prišiel so svojimi učeníkmi modliť sa za blaho Židov na celom svete.

Rabína Pinta z Viedne, kde sa v uplynulých dňoch zdržiaval, prijala s veľkou úctou Juraj Risman, manželka prezidenta SR Zuzana Kapodová, ktorá rabína Pinta vycestovala najmä na starobylý židovský cintorín.

Risman povedal Atmore o snahách Slovenska chrániť židovský cintorín v rokoch 1807-1839, najmä o pamätníku jedného z najväčších európskych židovských vodcov Chathama Sofera RIPRa a hlavného bratislavského rabína. .

„Medzi Slovákmi a Židmi je silné a pevné puto,“ povedal Reisman rabínovi Pintovi, „a nezačalo sa to v posledných rokoch, ale existuje už desaťročia a storočia. Vynakladáme veľké úsilie na odstránenie antisemitizmu a pomoc Židom.“ Židovské cintoríny a starobylé židovské synagógy Do bezpečnosti investujeme rozsiahle zdroje,“ dodal.

Rabín Pinto ocenil Rismanovu manželku, prezidentku Slovenska Zuzanu Kapodovú, a povedal: „Od prvého dňa svojho nástupu do funkcie viedla spájaciu a zjednocujúcu agendu, pomáhala tým, ktorí to potrebovali a chránila záujmy menšín.“ Muel Pinto požehnal Rismanovi a odovzdal mu špeciálne vydanie knihy „Satam Sofer“ „Nech ste vy, prezident a celý slovenský ľud požehnaní mierom, bezpečnosťou a prosperitou,“ povedal rabín Pinto.

Počas mimoriadnej modlitby prišiel aj miestny poslanec Peter Ozoski a požiadal rabína Pinta o požehnanie pre úspech a veľa šťastia. „Ďakujem vám za milosrdenstvo a starostlivosť o slabých – budete ľahký a hojný,“ požehnal rabín Pinto poslanca.

Po modlitbe prišiel rabín Pinto do neďalekej synagógy, kde mal kázeň Tóry (židovské učenie) a Chatham Sofer sa podelil o učenie RIPR.

„Máme hlboké spojenie s učením Chatama Sofera. Cesta „Shua Yisrael“ je založená na týchto svätých učeniach. Môj starý otec, Baba Meir RIBR, veľmi rešpektoval zosnulého Chatama Sofara a mal hlboké vnútorné spojenie s jeho učením “ dodal rabín Pinto.

READ  Koronavírus ONLINE: Česká republika zaznamenala 4745 nových prípadov

Potom sa rabín Pinto vrátil do Viedne, kde strávil sabat. V sobotu večer predniesol rabín Pinto hlavnú lekciu Tóry, na ktorej sa zúčastnilo veľké publikum rabínov, verejných činiteľov a obyvateľov rakúskej metropoly.

Tento článok bol napísaný v spolupráci s Shua Israel

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close