Ekonomika

Slovensko rozširuje eurozónu do strednej Európy

Slovensko bolo prvou stredoeurópskou krajinou, ktorá v roku 2009 úspešne dokončila hodnotiace procedúry pre vstup do eurozóny. Stane sa jej 16. členom, keďže menová únia oslavuje desať rokov existencie.

Ministri financií EÚ v utorok (8. júla) definitívne schválili ponuku Slovenska na členstvo v eure, pričom pre 5,4 milióna občanov stanovili výmenný kurz 30,126 slovenskej koruny za jedno euro.

Prečítajte si a rozhodnite sa

Pripojte sa k EUobserver ešte dnes

Získajte správy o EÚ, na ktorých skutočne záleží

Okamžitý prístup ku všetkým článkom – a 20 rokov archívov. 14-dňová bezplatná skúšobná verzia.

… alebo sa prihláste ako skupina

Francúzska ministerka financií Christine Lagardeová, ktorá predsedala ministerskému zasadnutiu, privítala toto rozhodnutie a zdôraznila, že „je to prvýkrát, čo stará krajina železnej opony vstúpila do eura“.

Eurokomisár pre ekonomiku Joaquin Almunia povedal, že zelené svetlo Slovenska je dôkazom toho, že klub spoločnej meny nie je uzavretý pre nových členov a že v budúcnosti môžu všetci kandidáti, ktorí spĺňajú vstupné kritériá, vstúpiť zadarmo.

Ako mimoriadne chudobná krajina, ktorá sa pretransformovala z centrálne plánovanej ekonomiky na trhovú, je vstup Slovenska do menovej únie EÚ ostro sledovaný ako testovací prípad pre ďalšie ašpirujúce štáty v regióne, ako je Poľsko.

Niektorí diplomati a úradníci so sídlom v Bruseli označili v utorok cestu Bratislavy k euru za „hrboľatú“ uprostred slovenských osláv.

Dlhodobé očakávanie cenovej stability krajiny počas procesu hodnotenia veľmi spochybňovalo jej pripravenosť vstúpiť do klubu, no napriek najvyšším tempám ekonomického rastu v celej EÚ sa Slovensku podarilo udržať infláciu pod požadovanou hranicou.

V neskoršom štádiu výrazné zhodnocovanie slovenskej koruny vyvolalo isté otázniky pre euro ako jeho centrálny náprotivok – dohodnuté v roku 2005, keď Slovensko vstúpilo do takzvaného mechanizmu výmenných kurzov (ERMII) – ktorý sa dvakrát zmenil v prospech Slovákov. , čo znamená zhodnocovanie koruny. 24 percent počas obdobia menového koša.

READ  Výkonný viceprezident Timmermans a komisár Cincinnatius sa zúčastňujú medzinárodnej konferencie o ochrane prírody v Marseille

Slovenský minister financií Ján Požiadek ku konečnému rozhodnutiu o výmennom kurze povedal: „Je to výhra pre ľudí a zároveň to nemá vplyv na podnikateľský sektor.“

Potvrdil, že sociálnodemokratická vláda Roberta Fica sa snažila dosiahnuť „okrúhly“ kurz 30 korún za jedno euro, ale inštitúcie EÚ chceli zabrániť precedensu stanovenia silnejších vstupných kurzov eura, než bola predtým dohodnutá centrálna rovnováha.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close