Ekonomika

Jazdy: Chýbajú najobľúbenejšie na trhu. Menej populárnych automobilov je dosť

V čase krízy si záujemcovia o ojazdené vozidlá môžu vybrať zo širokej ponuky automobilov.

Nie je však na výber toľko najobľúbenejších ako pred pandémiou. Trh s automobilmi v tomto období poklesol a trend stále klesá. V auguste bolo na slovenskom trhu v porovnaní s júlom na reklamnom trhu o 3 000 ojazdených automobilov menej, celkovo o 49 567. Napriek tomu, že počet inzerovaných kusov klesá u väčšiny zákazníkov populárnych a známych modelov, menej časté automobilové značky si zachovávajú svojich skalných fanúšikov a ponúkaný počet je minimálne stabilný. Vyplýva to z analýzy siete AAA AUTO, ktorá nepretržite monitoruje trh s ojazdenými vozidlami v celej strednej Európe.

Analýza spoločnosti AAA AUTO, ktorá pravidelne hodnotí ponuku automobilov od súkromných inzerentov, bazárov a spoločností, ukázala, že augustová ponuka sa oproti predchádzajúcemu mesiacu numericky znížila. V auguste si Slováci mohli vybrať z celkovo 49 567 vozidiel. Najbežnejšia podmienka na tachometri bola 168 000 km, vek ojazdených automobilov sa udržal na 9,8 roku. Cena ojazdených automobilov sa v auguste pohybovala najčastejšie okolo 6 000 eur a oproti júlu klesla o 200 eur.
Segment, ktorý si prekvapivo drží svoje postavenie na trhu s ojazdenými vozidlami, sú menej bežné značky. Aj keď majú menej potenciálnych zákazníkov, ich silnou stránkou je vysoký stupeň lojality k značke. Myšlienka vozidiel, ktoré na cestách nie sú také bežné, ale skalní fanúšikovia týchto automobilov majú neotrasiteľnú základňu. Neexistujú také značky ako Subaru, Saab, Jaguar, Daewoo alebo Chrysler a slovenských ciest je toľko, ale v reklamných ponukách sa objavujú pravidelne. Aktuálnu stabilitu dokazuje napríklad Subaru. Zatiaľ čo Škoda v auguste zaznamenala medzimesačný pokles reklamných ponúk o 6,6%, počet ponúkaných vozidiel Subaru bol o 8,7% vyšší.
Počet menej frekventovaných vozidiel v ponuke je niekoľkonásobne nižší ako v prípade známych značiek. Dôvodom je nižšie povedomie o týchto automobiloch, horšie dostupné servisné miesta alebo náhradné diely alebo dokonca použité nekonvenčné technológie. Na druhej strane menej obvyklé značky automobilov kupujú vo väčšine prípadov súkromní vlastníci a tieto autá zvyčajne nepochádzajú z flotíl spoločností. „Aj keď skupina týchto vozidiel a hlavne záujemcovia o ne sú konkrétni, snažíme sa myslieť na týchto skalných fanúšikov a mať v našej ponuke vždy aspoň pár kusov spomínaných menej bežných značiek a modelov,Vysvetľuje Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva skupiny AURES Holdings Group, prevádzkovateľ siete autocentier AAA AUTO.

Pomyselné poradie ojazdených vozidiel s najväčšou ponukou na trhu v auguste tradične viedla Škoda Octavia, nasledovaná Škoda Fabia a Volkswagen Passat.

Pomyselné poradie ojazdených vozidiel s najväčšou ponukou na trhu v auguste tradične viedla Škoda Octavia, nasledovaná Škoda Fabia a Volkswagen Passat.

Rebríček TOP 10 najviac inzerovaných ojazdených automobilov za august 2020

C.

Model

Počet ks

C.

Značka / model

Počet ks

1.

Škoda Octavia

3 763

6.

BMW 3

1 216

2.

Škoda Fabia

1 981

7.

Audi 4

949

3.

Volkswagen passat

1 896

8.

Audi 6

845

4.

Volkswagen Golf

1 830

9.

BMW 5

830

5.

Škoda Superb

1 305

10.

Ford Focus

624

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close