Hlavné správy

Slovensko schválilo reformy trestného práva, čo vyvolalo protesty

„Predchádzajúca vláda… podkopávala princípy zákona a porušovala ľudské práva,“ povedal v parlamente poslanec SMERu Tibor Gašpar, bývalý policajný prezident, ktorý je predmetom prebiehajúceho vyšetrovania.

Vláda uviedla, že zmeny zmodernizujú trestné právo znížením dlhodobých trestov odňatia slobody a uprednostňovaním alternatívnych trestov.

Prezidentka Zuzana Čaputová okamžite naznačila, že sa pokúsi zmeny zastaviť, možno aj prostredníctvom veta alebo súdnou námietkou.

Opozícia a desaťtisíce Slovákov v posledných týždňoch protestovali na zhromaždeniach po celej krajine s tým, že zmeny ochránia Ficových politických a podnikateľských spolupracovníkov pred vyšetrovaním.

Zákon bol „obludným ospravedlnením“ okruhu, povedal poslanec Michal Sibos z opozičnej strany Slovensko.

Podľa listu zaslaného slovenskej vláde Európska komisia v decembri vyzvala vládu, aby zmeny neurýchlila. A Reuters to videl.

Predstaviteľ EÚ vo štvrtok uviedol, že obavy komisie pretrvávajú, čo by mohlo viesť k právnym krokom a rozpočtovým dôsledkom. V minulých rokoch podnikla podobné kroky voči Poľsku a Maďarsku.

Vláda uviedla, že reformu konzultuje s Európskou úniou a na poslednú chvíľu urobila vo svojom pláne zmeny, nie je však jasné, či tieto obavy zmiernia.

(Reportáž Jan Lopatka v Prahe; Doplňujúca reportáž Gabriela Pačinská v Bruseli; Editácia Jonathan Otis)

Zrieknutie sa zodpovednosti: Táto správa bola vygenerovaná automaticky zo spravodajskej služby Reuters. ThePrint nepreberá žiadnu zodpovednosť za jeho obsah.

READ  Napätie medzi Ruskom a Čečenskom - Rada bezpečnosti Slovenska zasadala uprostred stránky EURACTIV.com

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close