Slovensko v úvodnom zápase zdolalo Česko

Servac Petrovski strelil dva góly a pridal asistenciu, keď Slovensko porazilo Slovensko 6:2 a vyhralo majstrovstvá sveta juniorov IIHF 2024 vo švédskom Göteborgu.

Bol to najviac gólov a najväčší náskok Slováka proti Českej republike v histórii juniorov.

„Je to neuveriteľné, najmä proti Česku,“ povedal Petrovský. „Je to pre nás skvelé prvé víťazstvo.“

Striebornou medailou v Halifaxe z roku 2023 Čech prelomil medailové suchoty z roku 2005, keď bronz z Grand Forks v Severnej Dakote. Po tomto skromnom úvode ich však čaká veľa práce.

„Neviem, čo sa stalo,“ povedal tretíkrát svetový juniorský blueliner Tomáš Hamara. „Dali sme im góly, ktoré dali, je to veľmi ťažké, keď dajú gól [four] Ciele [third] Obdobie. Je ťažké sa vrátiť. Urobili sme niekoľko dobrých chýb, ktoré by sme robiť nemali.“

Bol to klasický Boxing Day zápas medzi sesterskými rivalmi vo Frolundaborgu, ale kombinácia odolnosti, schopností a zanietených špeciálnych tímov tento deň vyhrala. Chlapci trénera Evana Feneza zabili päť maloletých a dvakrát využili výhodu muža.

Slovenský štartér Adam Cajan, ktorý minulý rok prekvapil špičkovými brankárskymi poctami, predviedol 27 zákrokov.

Poslednou medailou Slováka bol bronz v Montreale 2015. V roku 2023 obsadili šieste miesto s dramatickou prehrou 4:3 po predĺžení s Kanadou vo štvrťfinále.

Už o 1:01 dal Dominik Ryman Čechom skoré vedenie s parádnou konverziou zadných dvierok, čím sa dostal do vedenia Andreja Bechera.

Slováci nabrali tempo po zabití dvoch maloletých. V závere prvej tretiny bol český brankár Mikael Hrabal faulovaný dverami na Daliborovi Dvorskom, celkovo 10. tohtoročnej favoritke St. Louis Blues.

„Po prvej tretine sme si v šatni niečo povedali,“ povedal Petrovský. „Vedeli sme, že to nebolo naše najlepšie obdobie. Museli sme hrať jednoducho, strieľať a posúvať hru rýchlejšie. To sa nám podarilo v druhej tretine a bolo to skvelé.“

READ  Jesus Ferreira bol povolaný do základnej jedenástky, keďže Amerika menuje tím proti Holandsku

Druhá tretina patrila Slovensku, keďže Čech trénera Patricka Augustu sa dostal do penaltových problémov. Petrovský, ktorý hrá svoj tretí svetový šampionát juniorov, vyrovnal na 1:1 bleskovou presilovkou pri druhej presilovej hre Slovenska o 2:00. Tento 19-ročný útočník má tento rok tempo s bodom na zápas s Owen Sound Attack z OHL.

Peter Repczyk zvýšil na 2:1 zo stavu 1:26 do kádra strelou popri Harapelovi na krátku stranu. O pár sekúnd neskôr asistovala 17-ročná česká defenzívna hviezda Adam Jiráček po spleti zákrut s Jurajom Pekarčicom. Jiráček, mladší brat Davida Jiráčka (Obranca roka 2023), sa vrátil na tretiu tretinu, no čoskoro musel opäť odísť.

Slovák Samuel Honček za stavu 1:22 vypichol v presilovej hre uvoľnený puk a Boris Žabka prekvapil Hrabala strelou z diaľky a krátko na 4:15 upravil na 4:1. Petrovský premenil rozohrávku asistenta kapitána Philipa Masera v čase 1:08.

V polovici tretiny zastavil Rebczykov päťjamkový pokus na trestné strieľanie Hrabal. Čech Matyas Sabovalivov znížil o 11:55 na 5:2, no o 30 sekúnd obnovil štvorgólový slovenský náskok Maxim Strabach.

Naposledy Česko prehralo vo štvrťfinále so Slovenskom 3:0 v roku 2015. Historický rekord Slovenska sa u susedov zlepšil na päť víťazstiev, jednu remízu a 12 prehier.

V stredu čaká Slovensko Švajčiarsko a Česi proti Nórsku. Pri pohľade na posledný zápas Hamara povedal: „Nesúťažili sme dostatočne. Musíme súťažiť. Zajtra budeme pripravení ísť od začiatku. Je to pre nás dobrý budíček.“