Hlavné správy

Slovensko vyšle na Ukrajinu stíhačky MIG-29 – PM

17. marca (TASR) – Slovensko sa v piatok stalo druhým spojencom Ukrajiny, ktorý dodal bojové lietadlá MIG-29, ktoré sú podľa Kyjeva kľúčové pre odrazenie rok trvajúcej ruskej invázie.

Slovensko sa pripojilo k Poľsku, ktoré vo štvrtok oznámilo, že bude ponúkať lety. Obaja členovia NATO susedia s Ukrajinou.

Jeho 11 MiG-29 bolo vyradených minulé leto a väčšina z nich už nie je funkčná. Tie, ktoré sú v prevádzke, pošle a zvyšok pôjde na náhradné diely.

Slovensko poskytne aj časť svojho systému protivzdušnej obrany KUB, uviedol premiér Eduard Heger.

„Vláda dnes rozhodla a jednohlasne schválila medzinárodnú zmluvu (o darovaní),“ povedal Heger.

„Proces odovzdávania týchto stíhačiek je úzko koordinovaný s poľskou stranou, s Ukrajinou a, samozrejme, s ďalšími spojencami,“ povedal.

Bojové lietadlá ruskej výroby MiG-29 lietajú v blízkosti leteckej základne Malaki neďaleko Malaki na Slovensku 27. augusta 2022. REUTERS/David W Cerny/File Photo

Slovensko dostane finančnú kompenzáciu od EÚ. Heger tiež uviedol, že so Spojenými štátmi podpísal dohodu o dodávke vojenského materiálu v hodnote asi 700 miliónov dolárov.

Od ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára 2022 podporovali Kevina najmä spojenci NATO na bývalom komunistickom východe, ako Poľsko a Slovensko.

Poľsko vo štvrtok oznámilo dodávku štyroch stíhačiek MiG-29 Ukrajine v najbližších dňoch, ako prvému zo spojencov Kyjeva, ktorý takéto lietadlá poskytne.

Západné krajiny, ktoré Ukrajine dodali zbrane, zatiaľ odmietajú vyslať stíhačky.

Slovensko si v roku 2018 objednalo od USA stíhačky F-16, ktoré mali nahradiť dosluhujúce MiGy-29. Očakáva sa, že prvé lietadlá vyrobené v USA dorazia v roku 2024 po oneskorení.

Hegerova vláda vládne v úradníckej funkcii až do predčasných volieb v septembri, čo viedlo opozíciu a dokonca aj niektorých členov vládnej koalície k pochybnostiam, či kabinet môže rozhodovať o veciach, ako je MIK.

Heger povedal, že všetci právni experti, s ktorými jeho vláda konzultovala, uviedli, že tento krok je z právneho hľadiska správny.

READ  Sektor cestovného ruchu upadá rovnako ako pred 20 rokmi

vyhlásenie Roberta Muellera v Prahe; Anna Wlodarczak-Semczuk; Strih: Andrew Cawthorne a Angus MacSwan

Naše štandardy: Thomson Reuters Trust Principles.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close