Technológie

Slovensko zrejme vedie svet v lietajúcich autách

Priznávame, že sme spoluúčastníkmi hromadnej ilúzie lietajúceho auta. Za tie roky sme písali o nespočetných spoločnostiach, ktoré boli „blízko“ k uvoľneniu technológie lietajúcich automobilov pre verejnosť. Ale kde je naše mesto 21. storočia Bang Bang? Vo väčšine účtov nevidíme na chvíľu letecké dopravné prostriedky – zriedka.

Potom, 28. júna, bola naša nádej obnovená. Jedno z najstresujúcejších lietajúcich automobilov, ktoré sme videli, úspešne dokončilo 35-minútový let medzi týmito dvoma mestami a potom do troch minút po pristátí zamierilo priamo do centra mesta. Predmetné vozidlo sa nazýva Aircar a ešte pozoruhodnejšie je, že ho nevyvinuli americké ťažké váhy Uber alebo Google, ale o slovenskej spoločnosti Klein Vision sme nikdy nepočuli.

Prototyp automobilu Air, Lotus, vyzerá ako potomok športového auta a lietadla s dvojitým výložníkom, odletel v pondelok z letiska v Nitre na slovenské Slovensko do jedného z hlavných miest Bristislavy. Klein Vision v tlačovej správe uviedol, že ide o 142. úspešné pristátie pre ich dizajn. Stephen Klein – vynálezca leteckého auta a generálny riaditeľ a technický riaditeľ spoločnosti – skutočne zaplatil peniaze tam, kde majú ústa.

„Toto lietadlo znamená začiatok novej éry vozidiel s dvojitou dopravou,“ povedal Klein. „Otvára to úplne nový druh dopravy a vracia jednotlivcovi slobodu, ktorá sa pôvodne hovorila pre autá.“

Ako CNN Business poznamenal, Uber a Hyundai v súčasnej dobe pracujú na elektrických lietajúcich taxíkoch a Porsche, Daimler a Toyota podporujú startupy, ktoré robia elektrické vertikálne odchody a pristávajúce vozidlá. Čo však robí Aircar tak veľkolepým, je to, že na rozdiel od vyššie uvedených typov vozidiel v skutočnosti vyzerá ako bežné auto. Ako ukazuje video z testu, po automatickom sklopení krídel môže manévrovať na verejných cestách bez špeciálnej pomoci.

Podľa spoločnosti je prototyp poháňaný motorom BMW s výkonom 160 koní a má štandardnú vrtuľu (všimnete si ju namontovanú na zadnej strane kokpitu), ale druhý prototyp je výkonnejší motor s výkonom 300 koní a vrtuľou s premenlivým rozstupom to je prototyp modelu.

Otázkou teraz je, ktorí manažéri Uberu alebo Google privedú Ercara do USA?

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close