Hlavné správy

Slovenskú streľbu obvinili, že ide proti všetkému

Písal temné, zmyselné verše a básne mučenia a bolesti. Vlastne vydal knihu proti Rómom a pýtal sa, prečo Slovensko nevytvorilo domácu verziu nórskeho teroristu Andersa Behringa Breivika.

„Kde je slovenský Breivik? Či sa ešte nenarodil? Čo keby mal? “ spýtal sa v knihe. „Nikoho som nezastrelil. Povedal som si – napíšem knihu.

Neskôr v stredu obvinili 71-ročného bývalého uhoľného baníka, niekdajšieho kamenára a celoživotného nespokojenca, že na mieste zastrelil slovenského premiéra Roberta Fica.

Na strednom Slovensku p. Keď sa objavila správa, že Figa zastrelil neznámy útočník, vysvitlo, že zodpovedný je Milan Maruniak, baník na dôchodku.

„Bol som si na 99 percent istý, že je to on.“ Nemôže to byť nikto iný,“ povedal p. Maruniak povedal, že muž, dlhoročný kolega, bol obvinený z „úkladného pokusu o vraždu“, ale úrady ho zatiaľ nemenovali.

Stredajšia streľba, najsmrteľnejší útok na európskeho lídra za posledné desaťročia, vyvolala otrasy v celej Európe.

Ale skutočnosť, že muž, ktorý žil v tomto provinčnom meste, bol zatknutý, nebola v skutočnosti prekvapením pre tých pár, ktorí ho poznali. „Vždy bol veľmi zvláštny a nahnevaný,“ povedal Mr. povedal Maruniak. „Bolo len otázkou času, kedy sa niečo stane.“

Slovenský prokurátor uvalil embargo na informácie súvisiace s prípadom a zakázal polícii zverejniť meno obvineného. Podľa prokuratúry by však „nebolo nesprávne“ identifikovať muža ako Juraja C., o čom informovali slovenské médiá. Nie je jasné, či má podozrivý právnika.

Strelcom bol „osamelý vlk“, niekto, kto konal len pre seba – opis zločinu, ktorý zodpovedá profilu, ktorý nakreslili tí, ktorí poznali Juraja C.

Policajti však v piatok zašli do jeho bytu a urobili videozáznam z bezpečnostných kamier. Dozorca komplexu Ontrej Szabo povedal, že vyšetrovatelia chcú zistiť, či niekto navštívil mužov byt v dňoch pred útokom. Pán. Szabo povedal, že mu muž nikdy nepripadal nebezpečný a často kráčal ruka v ruke so svojou manželkou. Pár má dve deti.

READ  Medzinárodná tenisová asociácia zakazuje slovenskému hráčovi ovplyvňovať zápasy

Videozáznamy a fotografie strelca zverejnené krátko po útoku ukázali fúzatého muža p. Maruniak a ďalší obyvatelia mesta, Levi, boli Juraj C. Tvrdili, že to schválili.

„Nečudujem sa, že je,“ povedala Mária Sibulová, členka regionálneho literárneho klubu Dúha Juraj C.

Nepáčila sa jej jeho poézia. „Som romantik a vždy hľadám dobré veci, ale on vždy píše o škaredých, negatívnych veciach,“ povedala. Juraj C. Spomína si, že keď sa na klubových stretnutiach, ktoré sa konajú každé dva mesiace, podelil o svoju prácu, ostatní členovia reagovali skôr opatrne ako s uznaním. „Vždy to bolo veľmi zvláštne a negatívne,“ povedala o svojej práci pani Cibulová.

Jedna báseň „Búda“ znovu navštívila slovenské hory ako súčasť ženskej anatómie, zatiaľ čo „Tvár“ dominovali opisy mučenia a bolesti. Obe básne boli zahrnuté do samostatne vydanej knihy, ktorú videl New York Times.

Pán. Politici na oboch stranách hlbokej politickej priepasti na Slovensku, rozdelenej medzi Ficových priaznivcov a odporcov, vykreslili strelca ako produkt opačného tábora. Ale pre tých, ktorí ho poznali, nikdy nebol jednoznačne stranícky, ale skočil za každú príčinu, ktorá by mu umožnila vybiť si hnev.

Podľa tých, ktorí ho poznajú, je tu však jeden dôvod, prečo sa tu celé desaťročia drží: pretrvávajúce nepriateľstvo voči rómskej menšine na Slovensku. Pán. Podľa Maruniaka od 70. rokov 20. storočia Juraj C. Odkedy spolu pracovali v uhoľnej bani, majú posadnutosť. Samostatne vydaná kniha „Cigáni a Rómovia“, ktorú napísal Juraj C. v roku 2015, obsahovala otvorene rasistickú báseň o menšine: „V tele civilizácie je kriminálny nádor.“

V iných veciach však stále striedal strany.

Napríklad v roku 2016 Juraj C. Slovenski verejne podporili Franci, čiže slovenskí branci, polovojenskú skupinu, o ktorej je známe, že podporuje Rusko. Vo vyhlásení o podpore uviedol, že oceňuje „schopnosť skupiny fungovať bez súhlasu vlády“.

READ  Slovenskí chodci Dominik Černý a Hana Barzalová sa zasnúbili v cieli majstrovstiev sveta v atletike 2023.

O dva roky neskôr však začal ostrý spor s ďalším členom literárneho klubu, ktorý na Facebooku zverejnil správu, v ktorej vyjadril obavy z fakľových pochodov ultranacionalistov na Ukrajine. Svojho kolegu spisovateľa, ktorý pred dvoma desaťročiami pôsobil v Rusku, odsúdil ako ruského agenta, ktorého Kremeľ zaplatil za špinenie Ukrajiny.

Proukrajinské názory Juraja C. sa neustále posilňovali, najmä po rozsiahlej invázii Kremľa v roku 2022, ktorá sa vrátila do svojho bývalého majáka proti Rusku. „Zrazu sa stal veľmi protiruským,“ povedal člen klubu. Jeho rodina nebola menovaná kvôli strachu z represálií.

V roku 2019 Juraj C. Prestal navštevovať stretnutia literárneho klubu a pôsobil zvláštne odlúčene, keď na ulici narazil na ľudí, ktorých roky poznal.

„Bol vo svojom vlastnom svete a realite,“ povedal Mr. pripomenul Maruniak.

Stopa často protichodných tvrdení a súvislostí v priebehu rokov poskytla slovenským politikom dostatok materiálu na to, aby prekrútili názory obvineného muža. Literárny klub v Levi's sa volá Rainbow, ktorý je LGBTQ aktivistkou a zástankyňou tradičných rodinných hodnôt. podnecoval tvrdenia, že to bola postava, ktorá vysvetľovala jeho nepriateľstvo voči Figovi.

Ale pani, ktorá bola dlhé roky predsedníčkou literárneho klubu. Sibulová povedala, že klub nemá nič spoločné s kauzami LGBTQ.

Podozrivý bol najprv identifikovaný ako Dani Kolar, Slovák žijúci v Londýne, kde prevádzkuje jeden z najsledovanejších účtov na sociálnych sieťach na Slovensku.

Pán predáva konšpiračné teórie. Kollár okamžite spojil streľbu s opozičným Progresívnym Slovenskom s tým, že strelec bol prívrženec strany. Šéf strany to odmietol ako lož.

Pani. Sibulová povedala, že na stretnutiach literárneho klubu je zakázané diskutovať o politike alebo náboženstve, takže o politike tohto muža nemala jasnú predstavu, okrem toho, že „bol proti všetkému“.

„Bolo v ňom niečo proti nespravodlivosti, ktorá sa mu v živote stala,“ povedala.

READ  Najstaršie národopisné múzeum na Slovensku sa nachádza vo Svidníku

Juraj C. V krátkom osobnom životopise, ktorý predložil skupine spisovateľov, uviedol, že ho počas komunistickej éry „štátna moc označila za rebela“ a vyhodili ho z práce technika v uhoľnej bani. V stredu p. Mesto, kde zastrelili Figa, sa nachádza neďaleko Huntloa.

Podľa vlastného záznamu v časopise Journal of the Literary Society sa v roku 1989 stal šéfom skupiny Levi's Resistance Group, pobočky Celoštátnej protikomunistickej organizácie vedenej Václavom Havlom, ktorý sa neskôr stal českým prezidentom.

Ale to nie je pravda, povedal pán Maruniak. Žurjaja C. si držali bokom od aktivistov protikomunistického hnutia, ktorí ho považovali za príliš radikálneho a nespoľahlivého.

„Nikto ho naozaj nemá rád,“ Mr. povedal Maruniak. „Nikdy nebol súčasťou tímu. Nikdy nebol s ničím spokojný. V skutočnosti nemohol byť súčasťou žiadneho tímu.“

Vo svojej knihe z roku 2015 Juraj C. Teraz čítanie podáva popis jeho vlastného vývoja. Prišiel v diele o Janovi Harmanovi, notoricky známom slovenskom vrahovi, ktorý v roku 2010 zabil osem ľudí.

„Vyhlásili ho za blázna, ale nebol šialený, už nemohol znášať bremeno.Juraj C. napísal „Už nemusí preklínať, už nemusí nenávidieť. Nosí svoje vlastné až po ten neznámy okraj.

Sara Sinkurová a Marek Janica prispeli reportážami z Bratislavy.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close