šport

Slovenský hokej zaznamenal rekordný úspech

Mužská hokejová reprezentácia Slovenska postúpila po víťazstve nad Švédskom 4:3 na zimných olympijských hrách vo Vancouveri 24. februára do medailového kola.

Mužská hokejová reprezentácia Slovenska postúpila po víťazstve nad Švédskom 4:3 na zimných olympijských hrách vo Vancouveri 24. februára do medailového kola.

Aj keby Slovensko v jej semifinále, ktoré je naplánované na piatok, prehralo s Kanadou a získalo sobotňajší bronz, bude to najväčšia výhra krajiny na olympijských hrách od nezávislosti v roku 1993. Slovensko skončilo v Turíne 2006 piate. a šiesty v Lillehammeri v roku 1994 a medzi tým skončil v rebríčku výrazne nižšie. Tím bol vo Vancouveri proti druhému Švédsku na siedmom mieste.

Napriek tomu, že Slovensko dvakrát premárnilo dvojgólové vedenie a Švédi ho prestrieľali 29:14, Slovensko skombinovalo silnú defenzívnu hru a góly štyroch rôznych strelcov, aby zdolalo obhajcov olympijského víťazstva.

Tomasz Kopecky z Chicaga Blackhawks skóroval po 11 minútach do konca tretej tretiny. „Je to neskutočný pocit, niečo, čo by mal zažiť každý hokejista,“ venoval gól zranenému spoluhráčovi Ľubošovi Bartečkovi.

Bardeko utrpel otras mozgu a hlbokú reznú ranu v zátylku, keď ho tvrdý chlap Nór Olle Christian Tollefsen v predchádzajúcom zápase Slovenska proti Nórsku udrel lakťom do tváre. Tollefsen dostal päťminútový veľký trest a bol vylúčený. Silne krvácajúceho Bartečka odniesli z ľadu na nosidlách.

„Priatelia sú si veľmi blízki a škaredé zranenie bolo veľkou motiváciou pre hráča, ktorý pre tento tím urobil veľa,“ povedal slovenský tréner Ján Filk.

Ďalším zdrojom motivácie pre Slovákov je vek viacerých kľúčových hráčov vrátane Josefa Stumpela a Zygmunda Balfiho (obaja 37), Pavla Demytru a Mira Satona (obaja 35).

READ  Tréner Thierry Henry očakáva, že Francúzsko získa olympijské zlato na parížskych hrách

„Pre hráčov ako Balfi, Demitra a Stumpel by to mohla byť ich posledná olympiáda, a keď vidíte, ako veľmi chcú vyhrať, skutočne vám to dáva motiváciu,“ povedal 28-ročný Kopecký.

Slovensko otvorilo turnaj prehrou 3:1 s Čechmi, no porazilo Rusko 2:1 a Lotyšsko 6:0. Slováci zdolali vo vyraďovacej časti Nórsko 4:3 a postúpili do štvrťfinále proti Švédsku.

Česko medzitým vypadlo z turnaja po prehre 2:0 s Fínskom, zatiaľ čo Rusko odišlo domov po škrupinke Kanady 7:3.

Víťazstvo slovenského tímu prilákalo na domácej pôde búrlivého domáceho fanúšika, čo pripomínalo beh krajiny za zlatom na majstrovstvách sveta 2002 vo Švédsku. Kedykoľvek od polnoci do šiestej ráno slovenského času, vzrušenie zmiernilo načasovanie hier.

„Cítim sa ako vyhrať zlato vo Švédsku,“ povedal Filk. „Viem, že ľuďom kradneme spánok, ale veľa pre nás znamená mať ich podporu.“

Ich vancouverské výsledky patria medzi najlepšie úspechy súčasnej generácie slovenských hráčov, z ktorých mnohí hrajú vedúcu úlohu v profesionálnych tímoch v severoamerických profesionálnych ligách. S odchodom starších hráčov do dôchodku sa však fanúšikovia a slovenská hokejová organizácia obávajú o budúcnosť svojho tímu, pretože ich nenahrádza silná mladšia generácia tímov.

Kopecký povedal, že tím má skúsenosti, aby nestratil kontrolu nad svojimi emóciami. „Pred turnajom sme sa dohodli, že nebudeme hovoriť o medailách. Povedali sme si, že to vezmeme jeden zápas za druhým. Potom však Miro Saton pridal dôležitú myšlienku – povedal, že by sme sa nemali báť snívať.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close