Zábava

Slovenský líder vyjadril podporu maďarskému Orbánovi v rokovaniach EÚ o financovaní Ukrajiny.

Slovenský premiér Robert Fico a maďarský premiér Viktor Orbán si podávajú ruky po tlačovej konferencii v Kláštore karmelitánov v Budapešti v utorok 16. januára 2024.Denez Erdos/AP

BUDAPEŠŤ – Lídri Maďarska a Slovenska sa v utorok zhodli na potrebe prehodnotiť plán Európskej únie poskytnúť finančnú pomoc Ukrajine. Bolo to požehnanie pre maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý minulý mesiac vykoľajil snahy EÚ o schválenie financovania vojnou zničenej krajiny.

Slovenský premiér Robert Figo po bilaterálnych rokovaniach v Budapešti povedal, že akceptuje Orbánov postoj, že Európska únia by nemala financovať balík pomoci pre Kyjev vo výške 50 miliárd eur (54 miliárd USD) z konsolidovaného všeobecného rozpočtu. Ukrajinu nemožno vyriešiť vojenskými prostriedkami.

„Veľmi pozorne sme počúvali plány, ktoré už predložil predseda vlády (Orbán) v súvislosti s revíziou rozpočtu a pomocou Ukrajine,“ povedal Figo.

Reklama

Článok pokračuje pod týmto inzerátom

Ficove komentáre prichádzajú v čase, keď sa Európska únia snaží oživiť finančný balík pre Ukrajinu, ktorý v decembri zablokoval Orbán, čo nahnevalo mnohých lídrov bloku, ktorého cieľom bolo zabezpečiť stabilný tok peňazí do Kyjeva na ďalšie štyri roky.

„Ak chceme Ukrajine pomôcť, myslím si, že by sme mali… mali by sme tak urobiť bez poškodenia rozpočtu EÚ,“ povedal v utorok Orbán.

Očakáva sa, že lídri EÚ sa opäť stretnú 1. februára, aby sa pokúsili dohodnúť na finančnom balíku, faktorom však zostáva Orbánovo právo veta.

Reklama

Článok pokračuje pod týmto inzerátom

Fico v utorok povedal, že podporuje Orbánov návrh, aby sa financovanie rozdelilo do štyroch tranží, ktoré by sa mohli každoročne prehodnocovať a blokovať.

„Teším sa, že sa s vami čo najskôr stretneme 1. februára v Bruseli, kde plne pochopíme váš spravodlivý boj za to, čo ste začali na poslednej Európskej rade,“ povedal Figo Orbánovi.

Populistu, ktorý vyhral septembrové voľby na proruskej a protiamerickej platforme, Fico vníma ako potenciálneho spojenca Orbána v jeho dlhotrvajúcom konflikte s Európskou úniou.

Koalícia zadržala z Budapešti miliardové finančné prostriedky pre obavy, že Orbánova vláda zasiahla proti nezávislosti súdnictva, slobode médií a právam LGBTQ+ komunity.

Reklama

Článok pokračuje pod týmto inzerátom

Niektorí Orbánovi kritici v EÚ sa domnievajú, že využil svoje právo veta na pomoc Ukrajine ako páku na prístup k zmrazeným finančným prostriedkom. Fico v utorok uviedol zmrazenie financií, aby ospravedlnil Orbánov nesúhlas s financovaním Ukrajiny zo strany EÚ.

„Nemôžu očakávať peniaze od krajiny, ktorá bola stiahnutá do inej krajiny. To jednoducho nie je možné. Nie je to fér, nielen to,“ povedal Figo.

Minulý týždeň medzikoaličná skupina 120 zákonodarcov EÚ podpísala petíciu požadujúcu, aby Maďarsko bolo zbavené svojich hlasovacích práv pri rozhodovaní o koalícii, argumentujúc tým, že Orbán od nástupu do úradu v roku 2010 opakovane porušoval hodnoty EÚ podkopávaním demokratických inštitúcií. .

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close