Hlavné správy

Slovenský líder vyjadril podporu maďarskému Orbánovi v rokovaniach EÚ o financovaní Ukrajiny.

BUDAPEŠŤ – Lídri Maďarska a Slovenska sa v utorok zhodli na potrebe prehodnotiť plán Európskej únie poskytnúť finančnú pomoc Ukrajine. Bolo to požehnanie pre maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý minulý mesiac zmaril snahy o schválenie financovania EÚ. Vojnou zničená krajina.

Slovenský premiér Robert Figo po bilaterálnych rokovaniach v Budapešti povedal, že akceptuje Orbánov postoj, že Európska únia by nemala financovať balík pomoci pre Kyjev vo výške 50 miliárd eur (54 miliárd USD) z konsolidovaného všeobecného rozpočtu. Ukrajinu nemožno vyriešiť vojenskými prostriedkami.

„Veľmi pozorne sme počúvali plány, ktoré už predložil predseda vlády (Orbán) v súvislosti s revíziou rozpočtu a pomocou Ukrajine,“ povedal Figo.

Ficove vyjadrenia prichádzajú v čase, keď sa EÚ snaží zachrániť finančný balík pre Ukrajinu. Sirota bola zablokovaná v decembriTo nahnevalo mnohých lídrov skupiny, ktorej cieľom je poskytnúť Kyjevu stabilný peňažný tok na ďalšie štyri roky.

Rozhodnutia ovplyvňujúce rozpočet EÚ si vyžadujú jednomyseľnosť a Orbán bol jediným z 27 lídrov skupiny, ktorý hlasoval proti financovaniu.

„Ak chceme Ukrajine pomôcť, myslím si, že by sme mali… mali by sme tak urobiť bez poškodenia rozpočtu EÚ,“ povedal v utorok Orbán.

Očakáva sa, že lídri EÚ sa opäť stretnú 1. februára, aby sa pokúsili dohodnúť na finančnom balíku, faktorom však zostáva Orbánovo právo veta.

Fico v utorok povedal, že podporuje Orbánov návrh, aby sa financovanie rozdelilo do štyroch tranží, ktoré by sa mohli každoročne prehodnocovať a blokovať.

„Teším sa, že sa s vami čo najskôr stretneme 1. februára v Bruseli, kde plne pochopíme váš spravodlivý boj za to, čo ste začali na poslednej Európskej rade,“ povedal Figo Orbánovi.

Populista, ktorého strana vyhrala septembrové voľby Proruská a protiamerická platformaFico je vnímaný ako potenciálny spojenec Orbána v jeho dlhotrvajúcom konflikte s EÚ.

READ  Spojené štáty dodávajú Taiwanu 1,5 milióna vakcín Kovit-19

Koalícia zadržala z Budapešti miliardové finančné prostriedky pre obavy, že Orbánova vláda zasiahla proti nezávislosti súdnictva, slobode médií a právam LGBTQ+ komunity.

Niektorí Orbánovi kritici v EÚ sa domnievajú, že využil svoje právo veta na pomoc Ukrajine ako páku na prístup k zmrazeným finančným prostriedkom. Fico v utorok uviedol zmrazenie financií, aby ospravedlnil Orbánov nesúhlas s financovaním Ukrajiny zo strany EÚ.

„Nemôžu očakávať peniaze z jednej krajiny do druhej, ktorej finančné prostriedky boli stiahnuté. To jednoducho nie je možné. Nie je to fér, nielen to,“ povedal Figo.

Minulý týždeň medzikoaličná skupina 120 zákonodarcov EÚ podpísala petíciu požadujúcu, aby Maďarsko bolo zbavené svojich hlasovacích práv pri rozhodovaní o koalícii, argumentujúc tým, že Orbán od nástupu do úradu v roku 2010 opakovane porušoval hodnoty EÚ podkopávaním demokratických inštitúcií. .

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close