Zábava

Slovenský minister obrany označil posielanie lietadiel na Ukrajinu za „zradu“, začal právne kroky – UBJ

Podporte nezávislú žurnalistiku na Ukrajine. Pridajte sa k nám v tomto boji.

Stať sa členom

Podporte nás len raz

Slovenský minister obrany obvinil svojho predchodcu z „zrady“ poskytnutím stíhačiek Ukrajine a 12. júna podal kvôli presunu trestné oznámenie.

Minister obrany Robert Kaliňák predchádzajúce kroky odsúdil a vyhlásil, že „oslabenie obranných kapacít proti ústave by sa v rámci politickej nomenklatúry našej krajiny považovalo za vlastizradu“. Česká publikácia iROZHLAS.

„Či už ide o trestný čin podľa zákona alebo nie, predstavuje zradu národných ideálov,“ dodal.

Kaliňák si vzal na mušku bývalého ministra Jaroslava Nagya, ktorý počas svojej funkcie od marca 2020 do mája 2023 vyslal niekoľko lietadiel MiG-29 na pomoc Ukrajine v boji proti ruskej agresii.

Nagy považoval lietadlá zo sovietskej éry pre Slovensko za „zastarané“, čím vysvetlil rozhodnutie pomôcť Ukrajine.

Po nástupe Kaliňáka do funkcie v októbri 2023 dal nový kabinet premiéra Roberta Fica jasne najavo, že Slovensko ukončí medzinárodnú vojenskú pomoc Ukrajine, hoci domáci komerčný predaj armády je povolený.

Nagy v reakcii na obvinenia trval na tom, že pred potvrdením dohody o presune prúdového lietadla by sa mali zvážiť všetky právne aspekty.

„Následne vláda spoločne prijala rozhodnutie a schválila podpis príslušnej medzinárodnej zmluvy, pričom ju podriadila svojim právam,“ komentoval Nagy.

Poukázal aj na skoršie porovnateľné trestné oznámenie súvisiace so zanedbaným prevozom MiG-29.

Napriek odporu vlády pomôcť Ukrajine začali slovenskí občania vlastnú zbierku s názvom „“Munícia pre Ukrajinu16. apríla, po tom, čo vláda odmietla podporu Ukrajine, sa projekt pod vedením Čechov zameral na solidárny nákup delostreleckých granátov.

Fond úspešne vyzbieral viac ako 4 milióny eur (4,3 milióna dolárov) od viac ako 65 000 prispievateľov za menej ako mesiac, pričom jeden dar dosiahol 100 000 eur (107 000 dolárov).

READ  Austrália odštartovala letmým štartom porážkou Slovenska - First Post

Hrôzostrašný vývoj: odvolanie slovenského premiéra prehlbuje sociálne rozdiely a podnecuje dezinformácie

Sociálne napätie sa prehĺbilo po tragickej streľbe v Handlovej, pri ktorej sa po rokovaní vlády 15. mája vážne zranil slovenský premiér Robert Fico. Motívy zatknutého podozrivého neboli identifikované, keďže Figo zostáva v nemocnici v kritickom stave.

Poznámka: My, TheUBJ, nevytvárame zobrazovaný obsah správ. Obsah je responzívna verzia získaná z rôznych webových zdrojov pomocou technológie umelej inteligencie. Nenárokujeme si vlastníctvo ani vlastníctvo poskytnutého spravodajského materiálu. Ak chcete citovať pôvodný zdroj, kliknite na tento odkaz: https://kyivindependent.com/slovak-defense-minister-says-sending-fighter-jets-to-ukraine-was-treason-files-criminal-complaint/

Jaroslav Nagy bol počas svojho pôsobenia od marca 2020 do mája 2023 slovenským ministrom obrany, ktorý povolil presun stíhačiek na Ukrajinu.

Súčasný slovenský minister obrany Robert Kaliňák obvinil Ukrajinu zo „zrady“ za vyslanie stíhačiek MiG-29, čím oslabila obranyschopnosť krajiny.

Bývalý minister Jaroslav Nagy uviedol, že rozhodnutie o vyslaní stíhačiek na Ukrajinu schválila vláda po zvážení všetkých právnych aspektov.

Nová slovenská vláda pod vedením premiéra Roberta Fica oznámila zastavenie dodávok zbraní na Ukrajinu z vojenských zásob krajiny; Umožňujú však domáci komerčný vojenský predaj.

Slovenskí občania spustili zbierku na nákup delostreleckých granátov pre Ukrajinu po tom, čo sa vláda odmietla zúčastniť na českom úsilí.

Kampaň „Munícia pre Ukrajinu“ vyzbierala za menej ako mesiac 4 milióny eur (4,3 milióna dolárov).

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close