Technológie

Slovenský premiér dáva do konca januára na nájdenie novej väčšiny – EURACTIV.com

Prezidentka Zuzana Čaputová dala koalícii čas do konca januára na nájdenie novej väčšiny v Národnej rade, premiér Eduard Heger povedal, že rokovania pokračujú a vyhliadky sú zlé.

Hegerova vláda neuspela v decembrovom hlasovaní o vyslovení nedôvery Národnej rade, ktoré inicioval bývalý koaličný partner Sloboda a jednota – čo znamená, že musí nájsť novú väčšinu, vypísať predčasné voľby alebo prijať úradnícku vládu, ktorá bude viesť krajinu. Do volieb v roku 2024.

Keď opozičné strany vrátane Smeru-SD a Hlasu povedali, že predčasné voľby v júni sú jedinou schodnou možnosťou, Heger rýchlo prisľúbil, že sa pokúsi nájsť novú väčšinu.

Heger však zároveň priznal, že bez Strany slobody a solidarity, ktorá nový vládny rozpočet na rok 2023 podporila, by to nebolo možné.

Richard Sulík, líder strany Sloboda a solidarita, s touto myšlienkou koketoval hneď po hlasovaní o rozpočte, no nedávno povedal, že poslanci jeho strany, ktorá je v Národnej rade, sú v tejto otázke rozpoltení. „Dobrým kompromisom by bol september,“ povedal.

Aby sa predčasné voľby konali, musí to podporiť ústavná väčšina 90-člennej Národnej rady. Zatiaľ neexistuje väčšina vládnucich obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti (OĽaNO) sa upínajú k nádeji na vytvorenie novej väčšiny.

Čaputová zas dala najavo, že ak sa do konca januára nedosiahne väčšina, strany sa budú musieť dohodnúť na predčasných voľbách. Hoci je to možnosť, podpora dočasnej vlády nie je medzi stranami vysoká.

Opoziční lídri Peter Pellegrini z Hlasu a Robert Figo zo strany Smar-SD zatiaľ dúfajú v predčasné voľby. Obe strany majú v súčasnosti okolo 20 % (Hlas) a 15 % (Smer-SD) hlasov, čo z nich robí najsilnejšie strany v krajine.

Na otázku o možných koaličných partneroch Fico povedal, že najlepším scenárom pre Slovensko by bola koalícia Hlas a Smer-SD.

READ  Tieto hry prichádzajú na Xbox tento týždeň (9. – 13. januára)

Figo ani Pellegrini nevylúčili koalíciu s krajne pravicovou stranou Republika.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close