Zábava

Slovenský premiér je „stabilný“ týždeň po pokuse o atentát

Slovenský premiér Robert Fico je v „stabilnom“, ale „vážnom“ stave, uviedol v stredu jeho zástupca, týždeň po tom, ako ho štyrikrát zastrelili pri pokuse o atentát, ktorý otriasol hlboko polarizovanou krajinou.

Slovenský premiér bol zastrelený a vážne zranený, keď pozdravil svojich priaznivcov v centre Handlovej. Figo absolvoval dve zdĺhavé operácie v nemocnici v centre Banskej Bystrice, kde zostáva.

„Jeho stav bol dnes ráno stabilizovaný,“ povedal novinárom podpredseda vlády Robert Kaliňák.

„Jeho situácia je kritická, zranenia sú zložité. Doprava v tejto chvíli určite neprichádza do úvahy,“ povedal Kaliňák, Figov najbližší politický spojenec vo východoeurópskej krajine.

Podobne hodnotila aj nemocnica Banská Bystrica vo svojom dennom spravodajstve o Ficovi.

„Stav pacienta je vážny, ale momentálne stabilizovaný,“ uviedli predstavitelia nemocnice na sociálnej sieti.

Obvineného strelca, ktorého slovenské médiá identifikovali ako 71-ročného básnika Juraja Sintulu, v sobotu obvinili z úkladnej vraždy v štádiu pokusu a poslali ho do vyšetrovacej väzby.

Slovenský minister vnútra v nedeľu uviedol, že polícia preveruje možnosť, že Syntula nekonal sám.

„Jednou verziou je, že páchateľ bol súčasťou skupiny, ktorá sa navzájom nabádala k páchaniu trestnej činnosti,“ povedal Matúš Sudaj Estok.

Sudaj Estok s odvolaním sa na spravodajské správy uviedol, že počas väzby niekto vymazal útočníkovu históriu a komunikáciu na Facebooku.

Slovenský regulátor médií však úradom povedal, že majiteľ Facebooku Meta vymazal účet podozrivého.

„V súlade s krízovým protokolom, ktorý zaviedli po útoku, nás Meta informovala, že vymazali útočníkov účet na Facebooku,“ uviedla Rada pre mediálne služby.

Kaliňák, ktorý je zároveň aj slovenským ministrom obrany, však v stredu povedal, že medzi zisteniami slovenského vyšetrovania a správou Mety treba „rozlíšiť“.

„O manipulácii s účtom sme hovorili krátko po zatknutí, čo bol čas medzi útokom a zásahom spoločnosti Meta,“ povedal.

READ  Kvalifikácia majstrovstiev sveta | Malta 1 – Slovensko 3

Pokus o atentát poukazuje na ostré politické rozdiely na Slovensku, kde 59-ročný Fico nastúpil do úradu v októbri po tom, čo jeho strana Smar vyhrala parlamentné voľby.

Vo funkcii premiéra je už štvrté funkčné obdobie po tom, čo od prevzatia moci zastavil vojenskú pomoc susednej Ukrajine a vyzval na mier medzi Ruskom a Ukrajinou.

© Agence France-Presse

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close