Technológie

Slovenský premiér odstúpil z funkcie a vymenil si úlohu s ministrom financií na ukončenie krízy Správy o infekcii koronavírusom

Igor Madovič urobil tento krok po spore s koaličnými partnermi o tajnú dohodu o nákupe ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik-V.

Slovenský premiér Igor Madovič povedal, že odstúpi s ministrom financií Edwardom Haggerom, aby pomohol vyriešiť mesačnú vládnu krízu vyvolanú tajnou dohodou o nákupe ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V.

Politická kríza vypukla pred tromi týždňami, keď vyšla najavo tajná dohoda zahŕňajúca nákup dvoch miliónov dávok Jabu Slovenskom. Slovensko je súčasťou 27-člennej Európskej únie, ktorá zatiaľ ruskú dodávku neuznala.

Madovič minulý týždeň ponúkol demisiu, uviedol však dlhý zoznam podmienok vrátane toho, aby všetci kritici v koalícii opustili vládu.

„Nebudeme trvať na splnení ktorejkoľvek z týchto podmienok,“ povedal Madovič na nedeľnej tlačovej konferencii. „Chceme odstrániť všetky prekážky, ktoré bránia tomu, aby sa koalícia opäť dala dohromady.“

Heger povedal, že „výzvu“ prijal a začne okamžité rozhovory s koaličnými partnermi o možnej novej vláde. V pondelok sa mal stretnúť s prezidentkou Susannah Kapudovou.

Tento krok bol spoločne oznámený v Bratislave po konzultáciách lídrov troch zo štyroch koaličných strán. Večer ešte stále čakalo na schválenie slobody a solidarity Liberálnej strany (SaS). Jeho predseda Richard Sullivan v utorok rezignoval na funkciu ministra hospodárstva a podpredsedu vlády.

Ostatné tri vládnuce strany majú tenkú parlamentnú väčšinu aj bez SS.

V madovičovej koaličnej vláde sa dve strany za slobodu a jednotu a ľudia opakovane stretávali s jeho obyčajnou ľudovou stranou o tom, ako sa vysporiadať s epidémiou, a žiadali jeho odstúpenie ako podmienku prežitia koalície.

Madovič kúpu Sputniku V obhajoval s tým, že by to urýchlilo program očkovania v jednej z najviac postihnutých krajín EÚ.

Slovensko zaznamenalo v dôsledku epidémie asi 9 500 úmrtí na vírusy.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close