Zábava

Slovenský premiér Robert Fico v stabilizovanom stave, v nemocnici „veľa zázrakov“, hovorí poslanec

Slovenský premiér Robert Figo, ktorý bol štyrikrát zastrelený z diaľky a bol vážne zranený, sa zotavuje po operácii a má „pozitívnu prognózu“, podľa spravodajských správ. 59-ročného lídra zastrelili v stredu v mestečku Handlová.

Fico je teraz vraj vo vážnom, ale stabilizovanom stave. BBC však uvádza, že jeho presun späť do Bratislavy je nepravdepodobné v priebehu niekoľkých dní.

„Približovanie sa k pozitívnej prognóze“

Vicepremiér Robert Kaliňák medzitým povedal, že Figove rôzne lekárske procedúry „začínajú prinášať ovocie“ a on už nemusí formálne preberať svoje úradné povinnosti. Podľa BBC povedal, že v nemocnici, kde sa Figo liečil, sa stalo „mnoho zázrakov“ a neskôr poďakoval zdravotníckemu personálu za ich úsilie.

„Nenachádzam slová, ktorými by som vám poďakoval, že sa neustále približujeme k tejto pozitívnej prognóze,“ citovala ho BBC. Kaliňák povedal, že premiérov stav je stále „naozaj vážny“. „Samozrejme, to nám nedovolí urobiť takéto zmeny v budúcnosti – t. j. cez víkend,“ uviedla BBC.

Figo bol štyrikrát zastrelený do brucha, ruky a nohy, keď zdravil svojich priaznivcov. Jeho zranenia sú vraj ťažké. Najprv ho previezli do miestnej nemocnice, vrtuľníkom ho potom letecky previezli do 30 kilometrov vzdialeného traumatologického centra v Banskej Bystrici.

Figo absolvoval rôzne operácie, najnovšie je to odstraňovanie odumretého tkaniva.

Podozrivý je zapojený do rôznych politických organizácií

Muža obvineného zo streľby na slovenského premiéra vzali do vyšetrovacej väzby až do jeho procesu, uvádza BBC. Podozrivý nebol formálne menovaný, no slovenské správy ho široko identifikovali ako 71-ročného Juraja Syntulu, ktorý žije v meste Levis.

Syntula je vraj básnik, uviedla BBC s odvolaním sa na denník Pravda, zatiaľ čo denník Sme uviedol, že sa angažoval v rôznych politicky založených organizáciách s rôznymi ideológiami.

READ  Slovenská koalícia pri riešení vysokej inflácie je v kríze

Minister vnútra Matúš Sudaj Estok vo štvrtok uviedol, že podozrivý konal sám a dodal, že podozrivý sa už predtým zúčastnil na protivládnych protestoch.

Slovensko je hlboko polarizované

Ako uvádza BBC, Slovensko je hlboko polarizované. Kaliňák označil krajinu na cestu tolerancie a obvinil opozíciu a médiá z podnecovania nenávisti.

Minulý rok v septembri sa Fico po voľbách pod vedením populisticko-nacionalistickej koalície vrátil na Slovensku k moci. Politická klíma sa stala obzvlášť nepriateľskou, hoci sekcia pochádza z roku 2018 – po vražde novinára, ktorý vyšetroval korupciu na vysokých miestach. Fico bol pre protesty donútený odstúpiť.

Fico sa pred opätovným zvolením zaviazal ukončiť vojenskú pomoc Kyjevu, ktorý vetoval ambície Ukrajiny v NATO.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close