Ekonomika

Slovenský prezident znervózňuje západných spojencov tým, že sa rozhodol proti kandidatúre na znovuzvolenie

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá je meradlom liberálnej politiky v strednej Európe, sa v budúcom roku nebude uchádzať o znovuzvolenie, čo zvyšuje pochybnosti o prozápadnej politike krajiny.

Rozhodnutie Kaputovej, bývalej právničky pre ľudské práva, ktorá sa v roku 2019 stane prvou prezidentkou svojej krajiny, prichádza po roku politických turbulencií na Slovensku, ktoré pozdvihli bývalého premiéra Roberta Fica nakloneného Moskve.

Čaputová bola zvolená s prísľubom odstránenia korupcie v roku 2019 po vražde novinára a jeho snúbenice.

Fico a jeho strana Smer sú teraz lídrami v predčasných parlamentných voľbách v septembri, čím sa prehĺbila politická kríza v jeho krajine po tom, čo v máji odstúpil dočasný premiér Eduard Heger.

Ficov návrat do slovenských volieb by ešte viac spochybnil jednotu NATO a EÚ na Ukrajine, čím by sa posilnil vysoko skeptický pohľad Maďara Viktora Orbána na sankcie proti Rusku.

Utorkové vyhlásenie Čaputovej by mohlo ešte viac znepokojiť západných spojencov, ktorí rátajú s tým, že jej predsedníctvo pomôže stabilizovať domácu politiku. „Mrzí ma, ak som sklamala tých, ktorí očakávali, že budem opäť kandidovať,“ povedala Čaputová v utorok na tlačovej konferencii. „Osud Slovenska nie je v rukách jedného človeka.“

Kabutová povedala, že sa rozhodla, že nie je pripravená na ďalší päťročný mandát z osobných dôvodov po tom, čo slúžila v turbulentných rokoch, ktoré zahŕňali pandémiu, ruskú vojnu na Ukrajine a ekonomický kolaps Slovenska.

Ficova kampaň sa zamerala na zdôraznenie nákladov, ktoré pre Slovákov stojí podpora sankcií voči Rusku, ktoré bolo do minulého roka hlavnému dodávateľovi energií na Slovensku. Zoči-voči tlaku NATO sa postavil do úlohy obhajcu slovenskej suverenity, pričom kritizoval predchádzajúcu vládu za to, že v marci schválila distribúciu. stíhačky MiG-29 na Ukrajinu bez súhlasu parlamentu.

READ  Rakúski konzervatívci sa hádajú o práva migrantov - EURACTIV.com

Čaputová po odstúpení Hegera vymenovala prvú technickú dozornú správu vedenú bývalým centrálnym bankárom Ľudovítom Ódorom. Slovenská politika bola chaotická aj pre spory medzi kľúčovými politikmi predchádzajúcej koaličnej vlády.

V rozhovore pre Financial Times dva týždne po nástupe do úradu Ódor povedal: „To, že tu sedím, je výsledkom určitého chaosu v politike Slovenska. Nie je to moja vysnívaná práca… Je to výsledok zlyhania predchádzajúcej vlády“.

Japonský veľvyslanec v Bratislave na margo konferencie, ktorú minulý mesiac zorganizoval slovenský think-tank GlobeCzech, uviedol, že vzhľadom na neistý výsledok septembrových volieb „naozaj dúfa“, že Čaputová dostane ďalšie funkčné obdobie prezidentky.

„Medzi diplomatmi tu hovoríme, že nechceme mať v tomto regióne druhé Maďarsko,“ povedal pre FT veľvyslanec Makoto Nakagawa.

Ako naznačujú prieskumy verejnej mienky, Čaputová by ešte mohla zohrať dôležitú úlohu, ak po parlamentných voľbách v septembri nebude mať nadpolovičnú väčšinu. Slovenský prezident má obmedzené výkonné právomoci, no jednou z nich je aj menovanie premiéra.

„Reprezentoval liberálnu stranu tohto regiónu a nielen Slovenska a rozhodol sa nekandidovať na pretekoch, ktoré sa mu z osobných dôvodov zdali príliš priaznivé,“ povedal Milan Nik, slovenský analytik z nemeckej Rady pre zahraničné vzťahy. „Nie som spokojný z dlhodobého hľadiska, ale z krátkodobého hľadiska môže byť v povolebnej situácii veľmi rozhodujúca… pretože už nemá žiadny konkrétny volič, ktorý by sa jej páčil.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close