Ekonomika

Maďarsko musí vetovať žiadosti Kosova do orgánov EÚ: minister zahraničných vecí

Belehrad, Srbsko

Maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijjardo v utorok povedal, že jeho krajina bude hlasovať proti členstvu Kosova v Európskej únii.

Povedal, že pozícia Maďarska, ktorá pripúšťa Kosovo do niektorých európskych orgánov, by mohla ovplyvniť dosiahnutie kompromisu.

„Predprijatie Kosova rôznymi európskymi inštitúciami môže ovplyvniť hľadanie zmierenia. Preto, ak sa bude konať referendum o prijatí Kosova za člena Rady Európy, vláda bude hlasovať proti,“ povedal Sijjardo po stretnutí so srbským národom. . Minister zahraničných vecí Ivica Dačič v Budapešti.

Szijjardo uviedol, že Maďarsko podporuje mierové urovnanie a zmierenie prostredníctvom dialógu.

Kosovo podalo v decembri podpísanú žiadosť Českej republike, ktorej v tom čase predsedala Európska únia.

Španielsko, Slovensko, grécko-cyperská administratíva, Rumunsko a Grécko sú členské štáty EÚ, ktoré neuznali nezávislosť Kosova.

Kosovo bolo poslednou krajinou v regióne, ktorá požiadala o štatút kandidátskej krajiny a Bosne a Hercegovine bol v ten istý deň potvrdený štatút EÚ.

Keď hovoril o vzťahoch medzi Maďarskom a Srbskom, poďakoval Srbsku za to, že umožnilo 4 miliardám kubických metrov zemného plynu dostať sa do jeho krajiny cez Turecký prúd.

Povedal, že Maďarsko poskytne Srbsku dodatočnú pomoc pri poskytovaní plynu a iných zdrojov energie.

Dašić povedal, že otázka Kosova sa dá vyriešiť len ústupkami.

„Veríme, že otázka Kosova sa dá vyriešiť len zmierením a veľmi citlivo vnímame prístup dvojitého metra, pokiaľ ide o územnú celistvosť. Územná celistvosť je princíp, alebo nie je. „Nemožno byť na jednej strane za zachovanie územnej celistvosti a na druhej tvrdiť to isté,“ povedal Dašič.

Povedal, že Srbsko má pre Srbov v Kosove tri „červené línie“ – prvou je rešpektovanie všetkých podpísaných dohôd.

„Naša druhá červená línia je, že neuznáme nezávislosť Kosova a jeho členstvo v Európskej únii. Našou treťou červenou líniou je ochrana Srbov v Kosove,“ povedal Dašič.

READ  Vstupujú Kazachstan, Uzbekistan a Turkménsko na trhy EÚ s vlastným plynom?

Po stretnutí so Szijjártom sa Dačič stretol aj s maďarským premiérom Viktorom Orbánom.

Srbsko je proti členstvu Kosova v EÚ

Kosovo žiadosťou o kandidatúru ratifikovalo Washingtonskú zmluvu, Bruselskú zmluvu a Dohovor OSN. Srbský prezident Aleksandar Vučić uviedol, že porušila rezolúciu Bezpečnostnej rady 1244.

Vučič kritizoval medzinárodné spoločenstvo a západných partnerov za nedodržiavanie dohôd.

V roku 2020 sa srbskí a kosovskí lídri stretli vo Washingtone na dvojdňovom dialógu sponzorovanom USA, kde sa dohodli na normalizácii ekonomických vzťahov.

Dohodli sa na zmrazení kampaní na diplomatické uznanie/deuznanie.

Kosovo, ktoré je prevažne obývané Albáncami, sa odtrhlo od Srbska v roku 1999 a v roku 2008 vyhlásilo nezávislosť. Chce členstvo v EÚ a jeho cieľom je získať bezvízový režim pre zónu EÚ.

Srbsko však nezávislosť Kosova neuznáva a svoju bývalú provinciu považuje za svoje územie.

Kosovo NATO alebo OSN?

Začiatkom decembra predseda Európskej rady Charles Michel povedal, že EÚ poskytne aktuálne informácie o liberalizácii vízového režimu v Kosove.

Kosovo je jednou z mála krajín v Európe mimo bezvízového režimu EÚ.


Webová stránka agentúry Anadolu obsahuje iba časť správ doručených predplatiteľom systému AA News Broadcasting System (HAS) a je v skrátenej forme. Kontaktujte nás pre možnosti predplatného.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close