Ekonomika

Bývalý slovenský premiér navrhuje 500 eur na voliča na zvýšenie volebnej účasti – EURACTIV.com

500 eur dostane každý občan, ktorý bude voliť v septembrových voľbách, podľa plánu lídra najsilnejšej strany v Národnej rade OĽaNO, ktorá chce zvýšiť volebnú účasť a zabrániť opozícii v uchopení moci.

Hlavným dôvodom návrhu bola podľa Matoviča obava, že niektorí voliči prídu skôr. „Obávame sa, že najbližšie voľby budú mať najnižšiu účasť v histórii,“ povedal Matovič.

„Reálne sa obávame, že Slovensko môže v najbližších voľbách zažiť to, čo zažili v Nemecku v 30. rokoch po hospodárskej kríze,“ vysvetlil s tým, že cestou k záchrane demokracie môže byť 500 eur na voliča.

Matovič sa obáva, že ak sa moci ujmú opozičné strany Hlas-SD a Smer-SD, premení to Slovensko na orbánsky režim.

Parlamentné voľby sa budú konať 30. septembra.

Podľa Matovičovho návrhu sa každému právoplatnému voličovi, ktorý sa zúčastní volieb v roku 2023, vyplatí príspevok vo výške 500 eur, pre ďalšie budúce hlasy to neplatí.

Na otázku, či plánuje nájsť okolo 1,5 miliardy eur na pokrytie nákladov iniciatívy, Matovič povedal, že lídri Hlasu-SD Peter Pellegrini a Robert Fico majú len zlomok peňazí. a Smer-SD, podvod.

„Fico a Pellegrini môžu túto sumu ukradnúť za šesť mesiacov,“ povedal. „Je to investícia na Slovensku“.

Najbližší Matovičov spojenec vo vláde Boris Kollár (Sme rodina) povedal, že bude hlasovať za návrh, ak Matovič nájde peniaze na pokrytie nákladov. Hlas-SD túto myšlienku odmietol, podľa Pellegriniho je plán „najhlúpejšia vec na svete“.

Matovič medzitým argumentuje, že motiváciu voličov majú aj v Grécku a Švajčiarsku, aj keď v rôznych formách.

V slovenskom parlamente sa v posledných týždňoch bez jasných záruk schválilo niekoľko stámiliónových zákonov, ako napríklad obedy pre deti v školách zadarmo či zvýšenie dôchodkov.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

READ  Európska únia dáva Chorvátsku definitívnu zelenú na prijatie eura v roku 2023

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close