Ekonomika

Slovenský šéf obrany hovorí, že iné štáty vyvážajú do Ruska viac vojenského tovaru – EURACTIV.com

Iné krajiny, vrátane všetkých členských štátov EÚ, vyvážajú do Ruska viac produktov na použitie vo vojenskom sektore ako Slovensko, uviedol minister obrany Jaroslav Nag.

Tento týždeň sa ukázalo, že je to Slovensko Exportované Tisíce civilného tovaru do Ruska sa použili na výrobu zásob pre ruskú armádu, Bratislava však trvá na tom, že to nie je všetko.

„Mám zdokumentované, koľko tohto materiálu pochádza z mnohých krajín a Slovenská republika sa tým krajinám ani zďaleka nepribližuje. Okolité, ale aj iné štáty ako Nemecko, Švédsko, Taliansko či Spojené štáty americké vyvážajú viac ako Slovensko,“ povedal Naď. .

Ako príklad Naď uviedol mikročipy vyrobené v USA, ktoré sa našli v iránskych dronoch.

O tom, prečo sa takýto tovar stále vyváža do Ruska, Naď povedal, že neexistuje spôsob, ako zastaviť vývoz tovaru, ktorý nespadá pod sankcie alebo do kategórie tovaru s dvojakým použitím.

Položky s dvojakým použitím zahŕňajú ložiská, motory, elektroniku a stroje používané pri výrobe komponentov pneumatík a nádrží, obrnených vozidiel, raketových systémov alebo nosičov ICBM.

Mnohé z týchto položiek možno použiť na civilné aj vojenské účely (dvojaké použitie), ale nie sú zahrnuté vo formálne revidovanom zozname EÚ. Nedávno pribudli napríklad ložiská.

Minister medzitým poznamenal, že slovenské zákony neumožňujú vytvorenie národného zoznamu položiek s dvojakým použitím, ktorý by zakazoval firmám v krajine vyvážať do Ruska.

Jediný spôsob, ako zabrániť tomu, aby dodávky zo Západu skončili u ruskej armády, je klasifikovať každú položku ako dvojakú, s výnimkou potravín.

„Je to možné, ale spôsobí to obrovské problémy medzinárodnému spoločenstvu,“ dodal.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close