Ekonomika

Migračná kríza EÚ by mohla ukončiť voľný pohyb

poslať

07:00

Rekordné úrovne nelegálneho prisťahovalectva napínajú vzťahy so spojencami

Autor: William Nuttras

Česká polícia razie na slovenských hraniciach. Kredit: Getty

Praha

Keďže tok migrantov z východu na západ naprieč Európou dosiahol úroveň, ktorá nebola zaznamenaná od roku 2015, krajiny pozdĺž migračných trás boli nútené zaujať tvrdší postoj. Keď však čelia tomuto problému, vynárajú sa vážne otázky o životaschopnosti slobody pohybu, ktorá je základom európskeho jednotného trhu.

Kamionisti na Slovensku v pondelok ráno zablokovali hraničný priechod s Českou republikou a protestovali proti tomu, čo volali.Nezmyselné testy” uložené Prahou, čo viedlo k dlhým oneskoreniam v tranzite tovaru. Frustrácia kamionistov je pochopiteľná, ale vzhľadom na nárast nelegálneho prisťahovalectva v posledných mesiacoch česká vláda nemá inú možnosť, ako zaviesť hraničné kontroly. 1 200 % ročne.

Kontroverzné obmedzenia, ktoré boli prvýkrát zavedené v septembri, boli nedávno predĺžené o ďalší mesiac a pol a ich cieľom je zastaviť toky smerom na západ, pričom najobľúbenejšou destináciou migrantov je Nemecko. Mnohí z migrantov prichádzajúcich do Českej republiky vstúpili do EÚ z krajín západného Balkánu, ktoré majú s blokom bezvízový styk, ako napríklad Srbsko. 90 % zatknutých Podľa miestnej polície ide o Sýrčanov a väčšinou ide o mužov vo veku od 20 do 40 rokov.

Na takýchto migrantov sa Česi pozerajú inak ako na státisíce ukrajinských utečencov, ktorí sa v posledných mesiacoch dostali do krajiny. Kým Ukrajincom nezostáva nič iné, ako utiecť do východnej Európy, tí z Blízkeho východu, Afriky a Ázie sú vnímaní ako patriaci do inej kategórie a do EÚ cestujú komplikovanými cestami cez Srbsko alebo Turecko. Širšia migračná kríza je to posledné, čo región práve teraz potrebuje, keďže prílev ukrajinských utečencov zaťažuje prístrešky a služby.

Zatiaľ čo Česi majú pravdu v tom, že obmedzujú operácie pašovania ľudí, hraničné kontroly so Slovenskom prinášajú nové problémy. Po prvé, cestné testy Podporuje tiež nezákonné správaniePolicajné vrtuľníky a drony vybavené termovíznymi kamerami sú potrebné, keďže migranti sa čoraz častejšie pokúšajú prekročiť hranicu cez zalesnené oblasti.

READ  Zdroje uvádzajú, že Slovensko bolo prvou krajinou, ktorá súhlasila s vyslaním kľúčového systému protivzdušnej obrany zo sovietskej éry na Ukrajinu.

Jednostranné obmedzenia pohybu vyvolávajú nepríjemné otázky pre EÚ ako celok. Rozsah migračnej krízy a tlak, ktorý vyvíja na presadzovanie práva, skutočne spochybňujú, či môže byť sloboda pohybu EÚ v súčasnej podobe životaschopná.

Ako zdôraznila blokáda slovenských kamionistov, tieto otázky narážajú na základné princípy európskej ekonomiky. „Ak je problém s českou imigráciou, mali by to riešiť na maďarsko-srbskej hranici,“ zdôvodnil Druckers. Jednostranné opatrenia môžu byť možné pre nezávislú krajinu, ako je Británia, ale nie sú zlučiteľné s členstvom v EÚ.

Práve z tohto dôvodu možno nájsť skutočné riešenia len riešením migračných tokov na okraji EÚ. Maďarský premiér Viktor Orbán v nedeľu Ocenil rozhodnutie Talianska Mimovládna organizácia prepravujúca 179 migrantov odvrátila loď a umožnila vylodenie iba deťom a zraniteľným ľuďom. Podobne vyladený prístup bude potrebný aj inde a bude potrebné prehodnotiť vzťahy s externými partnermi. Vstupná krajina Srbsko nedávno ukončilo svoj bezvízový režim s Burundi a Tuniskom, pričom sa zaviazalo ukončiť podobné dohody s Indiou a Kubou, a Brusel naznačil, že vlastný bezvízový režim Srbska s EÚ by mohol byť pozastavený, ak sa mu nepodarí zastaviť tok migrantov. .

Česká vláda, ktorá čelí nekontrolovateľnému prílevu migrantov, vyzýva ostatné partnerské krajiny, aby prijali podobné opatrenia. Keďže EÚ zápasí so zhoršujúcou sa krízou, hraničné kontroly krajiny so Slovenskom ukazujú, že na slobodné pôsobenie v rámci bloku budú potrebné tvrdšie reakcie na imigráciu na jej okraji.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close