Veda

Smrteľné ochorenie bolo zistené u dvoch divokých jackrabbitov v okrese Ada

Nie je známe, že by toto ochorenie malo vplyv na ľudí, zvieratá alebo domáce zvieratá.

BOISE, Idaho – Štátni úradníci potvrdili, že u dvoch divokých králikov nachádzajúcich sa v okrese Ada sa našla vysoko nákazlivá a často smrteľná choroba.

Ministerstvo pre ryby a poľovnú zver v Idahu a štátne ministerstvo poľnohospodárstva v Idahu v piatok potvrdili, že jackbits sú Králičie hemoragické ochorenie (RHD).

Nie je známe, že by toto ochorenie malo vplyv na ľudí, zvieratá alebo domáce zvieratá. Toto je prvý prípad RHD u divých alebo domácich králikov v Idahu. Jakobiti boli nájdení v oblasti juhozápadne od letiska Boeb.

Úradníci tvrdia, že RHD je veľmi nákazlivý a často smrteľný vírus u králikov. Šíri sa priamym kontaktom s infikovaným králikom z infikovaného zvieraťa, jatočného tela, zdroja kontaminovanej potravy / vody alebo iného materiálu.

Vírus môže byť tiež infikovaný hmyzom, ako sú muchy, blchy alebo komáre, a môže zostať v prostredí po dlhšiu dobu, čo znemožňuje mimoriadne dobrú populáciu divých králikov. Toto ochorenie má vysokú úmrtnosť.

Verejnosť je varovaná, aby sa nedotýkala mŕtvych králikov v blízkosti oblasti, kde bol zistený RHD. Mali by ste opustiť vozík a kontaktovať IDFG:

Domáci majitelia králikov by nikdy nemali nechať svojich králikov v lese.

„Majitelia spoločnosti WhatsApp povedali:„ Majitelia králikov musia vo všetkých svojich prevádzkach praktizovať pokročilé opatrenia biologickej bezpečnosti. „„ Prevencia je v súčasnosti najlepšou stratégiou na zmiernenie ochorenia. “

Fish odporúča, aby domáci majitelia králikov a domáce zvieratá, chovatelia králikov a ich produkcia mäsa prijali prísne opatrenia na ochranu svojich králikov a zabránenie šíreniu choroby.

  • Nenechávajte králiky mimo domu v oblastiach štátu, kde bola zistená RHD u divých králikov.
  • Dajte pozor, aby ste zabránili divým králikom vstúpiť do králika alebo s ním prísť do kontaktu.
  • Pred a po manipulácii s králikom si umyte ruky teplou mydlovou vodou. Pri vstupe na zajace si oblečte ochranný odev (obuv, pokrývky atď.).
  • Pred návratom králika je potrebné vziať zariadenie a klietky, vyčistiť ich v areáli alebo mimo neho a vyčistiť 10% bieliacou vodou.
  • Domáce králiky, u ktorých je podozrenie, že sú infikované RHD, by mali byť okamžite izolované od ostatných králikov a všetky kryty by mali byť dôkladne dezinfikované.
READ  Špióni chorôb sa zhromaždili v programe CDC – vypukla epidémia Covid – Ars Technica

Ak máte podozrenie, že váš králik môže mať RHD, okamžite kontaktujte svojho veterinára a informujte ISDA. RHD je povinná hlásiteľná choroba v Idahu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close